Kamboçya nasıl gezilir?

Genelde güney Asya yağmurlu ve yağmur olmayan mevsim olarak ikiye ayrılır. Hava sıcakları çok düşük derecelere çıkmaz çünkü. Mayısta ...

 

Kamboçya, güneydoğu Asya’nın parlayan yıldızı. Yeni yeni toparlanmaya başlayan açıkça küllerinden doğan, bu günlerde değeri yeni anlaşılmaya başlanan, pırıl pırıl denizi, sahil şeridi, ucuzluğu, doğası, egzotik yiyecekleri, görülmesi gereken doğa harikaları, harikulade gün batımlarıyla kesinlikle görülmesi ve tecrübesi edilmesi gereken bir ülke Kamboçya.

Genelde güney Asya yağmurlu ve yağmur olmayan mevsim olarak ikiye ayrılır. Hava sıcakları çok düşük derecelere çıkmaz çünkü. Mayısta başlayıp kasım ayına kadar muson yağmurları yağar.  Yer yer şiddetli yer yer yağışlı olur. O neden ile en ideal gitme aralığı kasım-nisan arasıdır. Türkiyede kış mevsimine gelen Kamboçya’ya ideal gitme aralığı bizler için alternatif bir tatil imkanı da sağlamaktadır. Aralık ayında gitmenizde yarar vardır. hem en güzel ayı aynı zamanda soğuklardan bunalan bizler için ideal kaçıştır.

Kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Güney Asya’nın en büyük gölüdür Tonle sap. Harika bir doğaya sahiptir. Üstünde d yüzen köy Chong Khneas vardır. Yüz senelerdir bu yüzen evlerde köy hayatı yaşayan Kamboçyalılar göreceksiniz. Okul, polis her şey göl üzerinde yüzer vaziyettedir.

Yorulup, mis gibi havada dinlenip birkaç gün huzur arıyorsanız kesinlikle gidilmesi gereken bir yerdir.

Not: e-vize için harcı yatırıp dekontu iletmeniz gerekir.

 

Not: İlk gittiğinizde yemekler ağır ve yapılışları kötü gelebilir. Lakin günleriniz gittikçe alışacaksınız bu o kadarda önemli bulunan bir şey olmaktan çıkacaktır.

Kamboçya’nın başkenti. Çok fazla görülecek yer yok denilip gidilmemesi gereken bir yerdir. Uzun tatil planınız var ise muhakkak her gittiğini yerde konaklayın. Çünkü her yerin gecesini gündüzünü görmeli tecrübe etmelisiniz. Kamboçya yakın tarihte soykırım yapılmış, çok olaylar atlatmış bir ülkedir. Bu soykırımı gözler önüne seren soykırım müzesi ve ölüm tarlaları gidilmesi gereken yerlerdir. Dışında çarşılarında gezip yemeklerini keşfedebilirsiniz.

Kamboçya’nın sahil şerididir. En hareketli yeridir. Çok uzun sahil şeridi, koyları, plajları mevcuttur. Yapılabilecek en iyi şey bir motorsiklet kiralamaktır. Fazlaca yeri tecrübe için gereklidir. Orada düzenlenen tekne turlarıyla da Bambu adasına kesinlikle gidilmeli. Eşsiz güzellikte bir deniz ve manzarayla karşılaşacaksınız. Buralarda dalış yaparak da hayatınızda bir daha göremeyeceğiniz deniz canlılarını tecrübe edebilirsiniz.

Konum itibarı ile de güzel yerdedir. Tayland, Laos ve Vietnam’a komşu bir ülkedir. Nepal ve Hindistan’a da pratik bir biçimde geçilebilir. Kısaca yapılacak bir güney asya turunun kesinlikle rotalarından biri olmalıdır Kamboçya. Ama gittiğinizde rotadan çok kalış noktası olarak seçmek isteyeceğiniz bir yerdir. Tayland ve Hindistan’ın keşmekeşliğinden, Laos ve Vietnam’ın kapanıklığından uzak, rahat, huzurlu ve sakin bir yerdir. Yaşanmalıdır Kamboçya. Sahillerinde yüzülmeli, yemekleri tadılmalı, sokaklarında gezilmeli, belki de bir daha yaşayamayacağınız bu tecrübenin tadını çıkarmalısınız. Peki Kamboçya’da nasıl gezilir? Nerelere gidilir?

 

Kep

Shinaukville

Başkentten 5-6 saatlik bir yolculukla gelebilirsiniz. Phnom’a göre daha düzenli, daha gezilesi bir yerdir. Çünkü dünyada en fazla turist çeken yerlerden biri olan Angkor tapınakları buradadır. Her şeyi ile güzel bu yeri Kamboçya’ya gelip de görmeden asla gitmeyin. 13 adet tapınak vardır. Hepsini gezmeniz bütün gününüzü alır. Güneşin batışını ise muhakkak Phnom tapınağından izlemelisiniz. Genellikle herkes bu tapınağı güneş batışını izlemek için sona bırakır. Merkezinde arayacağınız her şey var olan. Ayak masajı yaptırmadan buradan ayrılmayın.

Phnom Penh

Kamboçya Türkiye’den vize isteyen bir ülkedir. Ama gayet kolaydır vize almak. Türlü gidiş yolları vardır. Asya turunda iseniz ve kara yoluyla geçiş yapıyorsanız kapıda vize uygulamasıyla pratik bir şekilde geçersiniz. Eğer hava yoluyla direk Kamboçya’ya gidiyorsanız vizenizi hazırlamalısınız. Ya elçilikten bir gün içerisinde vizenizi alırsınız veya e vize uygulamasıyla elçilik sitesinden vizenizi alır, çıktısını alırsınız.

Kamboçya uzun yolculuğu ve buna istinaden yüksek gelecek bilet fiyatlarıyla kısa süreli gidişler için münasip değildir. Ama gidildiğinde yalnızca bilet fiyatlarının pahalı olduğunu fark edeceksiniz. Sanki size verdiğiniz bilet fiyatını iade edercesine her şey olduğunca makul fiyatlardadır. Konaklama, yemek, yolculuklar vs. Bilet fiyatı hariç, uzun bir zaman ve dar bütçeyle gidebileceğiniz ve bambaşka bir deneyim yaşayacağınız ender ülkelerdendir Kamboçya. Türkiye’de bir tatil beldesinde 1 hafta içinde harcayacağınız parayla şurada 4-5 hafta çok rahat ve daha keyifli bir tatil sizi bekliyor olabilecektir.

Siem Reap

Tonle sap ve yüzen köy Chong khneas

Kamboçya mutfağından damak tadınıza münasip olanlardan kesinlikle denemelisiniz. Mavi yengeç cennetidir Kamboçya. Kesinlikle yemelisiniz. Farklı bir yumurta olan balut ve noodleları muhakkak denenmeli. Kısaca yemek konusunda deneyimlere açıksanız Kamboçya çok uygun yer.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Hermitage müzesi nasıl gezilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?