Ankara'dan istanbul'a nasıl gidilir?

Otobüs ile gitmek istenirse yolcu taşımacılığı yapan firmaların Ankara-İstanbul seferlerinden münasip olan bir saate bilet almak yete...

 

Ankara’dan İstanbul’a gitmek için oldukça değişik seçenekler vardır. Ankara'dan İstanbul'a havayolu, demiryolu ve karayolu kullanarak gidilebilir. Bu seçenekler arasında en fazla tercih edileni karayoludur. Otobüs ile yolcu taşıyan firmalar veyahut bireysel araçla Ankara'dan İstanbul'a ulaşmak mümkündür.

Otobüs ile gitmek istenirse yolcu taşımacılığı yapan firmaların Ankara-İstanbul seferlerinden münasip olan bir saate bilet almak yeterlidir. 5 saatlik bir otobüs yolculuğu sonuç kısmında Ankara’dan İstanbul’a ulaşım sağlanmaktadır. Anakara otagarından da nerdeyse her 15 dakikada bir İstanbul seferi yapan otobüsler hareket etmektedir. 

Özel Araçla Ankara'dan İstanbul'a Nasıl Gidilir?

Ankara’dan İstanbul’a takip edilecek güzergâh şöyledir: Ankara merkezinde bir noktadan Fatih Sultan Mehmet Bulvarına ulaşarak İstanbul caddesine geçilir. Ankara’nın çıkışından başlayarak İstanbul levhalarını takip edilir. Ankara-Bolu-Düzce-Adapazarı-Gebze-İstanbul güzergâhı ulaşım için en ideal yoldur. 450 km olan bu yolu kurallara münasip gidilmesi durumunda özel araçla 5 saat sürer. Eğer İstanbul’un Avrupa yakasına geçilecekse Gebze’den sonra Boğaziçi Köprüsü'nü kullanarak karşıya geçilir.

Eğer özel arçla gidilecekse, takip edilecek güzergâhları ve dönüş yapılacak noktaları iyi bilmek gerekmektedir. Gidilebilecek en kolay rotalardan biri Ankara-İstanbul arasıdır. Çünkü yollar gayet düzgündür; dinlenme, mola yapma imkânları, benzin istasyonuna ulaşım imkânları gibi özellikleri azami olan yollardan biri Ankara-İstanbul yoludur.

 

Araçla seyahat ederken Düzce-Bolu arasında bulunan Bolu tünelinden geçmek gerekmektedir. Bu tünel 3 km uzunluğundadır. Ekim ve şubat ayları arasında yaşanan buzlanma ve negatif hava koşulları nedeniyle devamlı kazaların yaşandığı bu tünelden geçerken dikkat edilmesi gerekmektedir. Kar yağışı olan günlerde kapanma tehlikesi olan yolun ara ara kazalar nedeniyle de kısmı olarak trafiğe kapatıldığı görülmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Ohrid nasıl gezilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?