Aktüerya nedir?

Aktüerya biliminin gayesi, bir durumunu matematiksel,istatiksel, finansal ve ek olarak sosyolojik anlamda da analiz etmek ve buna gör...

 

Üniversitelerde yüksek öğretim programı olarak açılmaya başlanan Aktüerya, kompleks matematiksel ve istatiksel altyapı üstüne kurulan bir bilim dalıdır. Aktüerya biliminin detaylı olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını makalemizde anlatacağız.

Aktüerya Eğitimi Nasıl Olur?

Aktüerya biliminin gayesi, bir durumunu matematiksel,istatiksel, finansal ve ek olarak sosyolojik anlamda da analiz etmek ve buna göre önlem almaktır. O yüzden aktüerya eğitimi matematik, finans, ekonomi, istatistik, bilgisayar, sosyoloji ve psikoloji disiplinlerini bir araya getirmiş ve harmanlamış bir eğitimdir. Aktüerya eğitiminde finans, matematik, ekonomi, istatistik gibi temel derslerin sonrasında risk kuramı, risk analizi, sigortalar, emeklilik matematiği, aktüeryal yazılımlar gibi uzmanlık derslerine geçilir.

Aktüerya eğitiminin gayesi, matematiği kuvvetli, var olan yazılımlardan faydalanarak risk durumlarının analizini çıkartabilecek ve yorumlayabilecek, araştırmayı yapmayı seven, değişik disiplinleri biraraya getirebilen, bankacılık ve ekonomi alanında çalışacak uzmanlar yaratmaktır.

Aktüerler Nerelerde Çalışabilir?

Aktüerler, bankacılık ve sigorta sektörüne en ideal adaylardır. Sigorta şirketleri, ticari bankalar, yatırım bankaları aktüerleri tercih etmektedir. Sigorta şirketlerinin bu kapsamda öne çıkmasının sebebi sigortacılığın risk yönetimi altyapısı üstüne kurulmuş olması ve bunu da en iyi aktüerlik eğitimi almış bir kişinin yapabilecek olmasıdır.

 

Aktüerler, bankacılık ve finans sektörlerinde çalışabilirler. Aldıkları eğitime göre bu kapsamı ekonominin bütün sektörleri olarak genişletebilirler. Aktüerya okuyan biri, rahatça iktisat yahut işletme bölümleriyle çift anadal yahut yan dal okuyabilir. Bu bölümlerin temel dersleri çoğu zaman aynıdır.

Aktüerya Nedir?

Aktüerya bilimi, kişinin doğumundan ölümüne başına gelebilecek olayların istatistiğiyle ilgilenir. Yani aktüerya, kişinin hastalık, sakatlık, ölüm gibi direkt yaşamını etkileyen yahut doğal afet, kaza gibi mal varlığını etkileyen rasgele oluşan olguların finansal boyutta insan yaşamına etkileriyle ilgilenir. 

Aktüerler (aktüerya bilimiyle ilgilenen ve onu uygulayan kişiler) bu tahmin edilemeyen kaza durumlarını istatiksel olarak analiz eder ve oluşma risklerini incelerler. Bunun nihayetinde da ellerinde olan verilerle bu riskin finansal boyuttaki etkilerini azaltmaya yönelik önlemler alırlar. Aktüerya, bir anlamda sigortacılığın matematiksel ve istatiksel boyutudur. Aktüerler, bir anlamda risk yönetim uzmanlarıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Franchising nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?