Uzo nasıl içilir?

Uzo, geleneksel olarak su katılmadan içilse de soguk su ile sulandırılarak da içilebilir. Yalnız en ehemmiyetli kural uzoya direkt bu...

 

Güzel yemek, duygu dolu müzikler ve eğlenceli bir sohbet. Bir bardak uzo bütün bu güzellikler için muhteşem arkadaş olabilir.

Uzo Nasıl içilir?

Uzo, geleneksel olarak su katılmadan içilse de soguk su ile sulandırılarak da içilebilir. Yalnız en ehemmiyetli kural uzoya direkt buz eklememektir. Uzoya eklenecek buz, alkolün kristalleşmesine yol açar ve tadını bozar.

Uzo Markaları

Bizdeki rakı kültürü gibi, uzo meraklılarının da sadakatle takip ettiği bazı markalar var. Uzo 12, Barbayanni, Mini ve Plomari en popüler markalar arasında.

Uzo Neyle İçilir?

Şekerli tadıyla ve yüksek alkol oranıyla, ana yemeklerden çok mezelere uyum sağlayan uzoyu bilhassa deniz mahsulleri ile birlikte denemelisiniz. Zengin meze menüsü ile uzonuzu yavaşçacık yudumlarken kendinizi Yunan adalarında hissetmek işten bile değil.

Peynir, köfte, sosis, gibi aperatifler.

Börülce, bakla gibi sebze mezeleri

Kızartılmış balık ve tavalar

Midye, ahtapot, karides ve salamura sardalye gibi deniz ürünleri

Kali oreksi!

Lezzeti

Yunanistan’ın Midilli Adası uzo üretiminin merkezidir ve en iyi uzolar buradan çıkar. Ülkenin en popüler alkollü içkisi olan uzo, üzümün damıtılması yoluyla elde edilir. Anason, nane, sakız ve kişniş gibi türlü baharatlar ile lezzetlendirilmiş uzolar, rakıyla kıyaslandığı zaman daha aromatik ve şekerli bir tada sahiptir. Yüksek şeker içeriği ve % 40’lık alkol oranıyla dikkatli tüketilmesi gerekli olan’ bayıltan içkiler’’ kategorisinde yer alabilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Bira nasıl içilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?