Ağız bakımı nasıl yapılır?

Sıkça yapılmış olan diş fırçasını ıslatma hatasının tersine, kuru bir diş fırçası üstüne nohut tanesi büyüklüğünde sıktığınız diş mac...

 

Günün içerisinde en fazla bakıma ihtiyaç duyan bölgemiz kuşkusuz ağzımız. Yediğimiz yemekler, midemizin ürettiği salgılar sonucu ağızımızda istenmeyen kokular ve plaklar oluşabilir. Eğer ağzımız için gerekli olan bakımı yapmak istiyorsak her şeyden önce diş bakımımıza dikkat etmeliyiz.

Dişler nasıl fırçalanmalı?

Sıkça yapılmış olan diş fırçasını ıslatma hatasının tersine, kuru bir diş fırçası üstüne nohut tanesi büyüklüğünde sıktığınız diş macununun sonrasında eğik bir açı yaparak diş etinizden dişlere doğru daire çizen hareketler yaparak dişleri fırçalamaya başlayın. Benzer işlemi arka yüzeye de uygulayın ve son olarak dişin uç bölgelerini ileri geri hareketler yaparak temizleyin. Unutmayın ki yanlış halde bir fırçalama tekniği diş minenizin aşınmasına sebebiyet verebilir.

Bunun yanında ağız gargarası bakterilerin oluşumunu önlemede yardım eden olurken kötü kokuları da engeller. Sabah akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yapmaya özenli olun.

İki değişik fırçanızın olması kuru bir fırçayla daha etkin temizlik sağlamaktadır. Bu yüzden sabah ıslanmış fırçayla öğlen de fırçalamak yerine kuru fırçanızı kullanmakta yarar var 

Ağız sağlığınız ve bakterilerin oluşmaması açısından diş fırçanızı 6 ayda bir değiştirmeniz gerekir.

Fırçalamadan sonra diş ipi kullanılması erişemediğiniz yüzeylerin de temizlenmesini sağlamaktadır. Bunu yaparken önemli olan diş etlerine zarar vermediğinizden emin olmaktır.

 

Diş bakımının en ehemmiyetli aşaması fırçalama işleminden geçmektedir. Kendimize en ideal diş fırçasını seçmeli ve eğer diş doktorunuz özellikle bir fırça önermediyse çoğu zaman orta sertlikte bir diş fırçasıyla işe koyulmalıyız. Unutmayın ki fırça kısmı küçüldükçe dişlere ulaşmak kolaylaşacak ve nerede ise her insanda oluşan o bulantı hissi azalacaktır.

İkinci önemli safha ise macun seçiminden geçmekte. Diş macunun florür içermesi diş çürümelerini engellemeye yardım etmektedir. Bu nedenle bu flörürlü olanları tercih etmekte yarar var. Ek olarak diş macununun sürekli değiştirilmesi içerisindeki aşındırıcıların miktarı da değişeceğinden benzer oranda bir aşınmadan kaçınmış olursunuz. Bu da dişlerinizde oluşabilecek hasarı en aza indirgemiş olur.

Bunların yanında karbonat ve diş pastası gibi ürünler içerisindeki aşındırıcı maddelerden ötürü diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle pek tercih edilmemesi gerekli olan ürünlerdir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Elbise nasıl dikilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?