Ağaç ev nasıl yapılır?

Bu noktadan sonra ev kullanıma hazırdır. Ama dikkatli olunması gerekli olan önemli sayılabilecek bir husus vardır. Ağaçlar ham bir bi...

 

Ağaç evler doğa dostu özelliğiyle yeşil alanlara zarar vermeden barınma ihtiyacını karşılamayı sağlamaktadır. Bu günlerde çok yaygın olmasa da müstakil alanı olan insanlar, bahçeleri için ağaç evtercih edebilirler. Bu evler bazen ofis, bazen oyun alanı, bazen de yalnızca barınma amacı ile olarak oldukça değişik büyüklük ve özellikte üretilebilmektedir.

Seçilen ağaçların 2-3 metre yukarısına, çapı 50-100 mm aralığında farklılaşan metal vidalar takılır.

Zemin inşaa edildikten sonra, önceleri kesilmiş olan profil kalaslar evin duvarlarını oluşturmak için yukarıya çekilir. Bu kalaslar bilhassa azami 2 yada  3 parçadan oluşan plakalardır.

Evin yan duvarları inşaa edildikten sonra çatısı, normal çatı kaplama halinde yapılmaktadır.

Bu alan üstünde, kolon görevi görecek olan büyümüş ağaçların hesaplaması yapılmalıdır. Bu hesaplamalarda ağacın çapı, boyu ve yaşı etkili olmaktadır. Çünkü kolon olarak görev yapacak olan bu ağaçların bir tanesi 300 kilogram ağırlığı kaldırabilir düzeyde olmalıdır.

Ev yapılacak olan alan, çalılardan arındırılır.

Bu sistem hasebiyle büyük ve ağır kalaslar yerden 2-3 metre yüksekliğe kaldırılarak, ağaca sabitlenmiş olan vidalara bağlanırlar.

Evin pencereleri takılır. Pencere kenarları güzelce macunlanır ki soğuk ve nemi içeriye geçirmesin.

Bu işlem nihayetinde ağaç evin verandası oluşur. Her kütük parçası biri birine çakılmasının peşi sıra, ağaç tutkalıyla da tutkallanmalıdır.

 

Vidalar takıldıktan sonra ağacın tepesine, malzemeleri yukarıya çekmek için kasnak sistemi asılır.

Bu vidalar evin bütün ağırlığını üstleneceğinden ötürü ağaca tam olarak geçirilmeli ve gevşek bırakılmamalıdır.

Yapılacak evin büyüklüğüne göre asgari 3 ya da daha fazla kolon ağaçlı bir alan seçilir.

Bu noktadan sonra ev kullanıma hazırdır. Ama dikkatli olunması gerekli olan önemli sayılabilecek bir husus vardır. Ağaçlar ham bir biçimde monte edilmelidir. Montaj sonrası, evin uzun ömürlü olabilmesi için ev verniklenip cilalanmalıdır.

Ağaç evlerin averaj olarak 30 metre kare alan için fiyatları 10-20bin aralığında değişir. Ağaç ev inşaatında ilk başta ağacın yapılacağı alanı iyi belirlemek gerekmektedir. Çünkü ağaç ev inşaatında önemli olan en büyük etken, kolon görevi gören desteklerdir. Bu destekler yapılacak olan alanda yetişmiş büyük ve kalın diğer ağaçlardır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Prefabrik evin avantajları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?