Lambri nasıl döşenir?

Bilinenin tersine ahşap lambriler metal lambrilere göre daha ucuza mal olurlar. Lambri bir yüzey kaplama malzemesi olduğundan dayanık...

 

Lüks evlerin vazgeçilmezi olan lambrilerin kullanılmış olduğu ev sayısı her geçen gün artmaktadır. Tavan veya duvar kaplama işlemine lambri denir. Eskiden duvar kaplama dendiğinde akla yalnızca ahşap gelirken yakın zamanımızda lambrinin ahşap, plastik, metal veyahut taşla yapılmış olan çeşitleri de mevcuttur.

Bilinenin tersine ahşap lambriler metal lambrilere göre daha ucuza mal olurlar. Lambri bir yüzey kaplama malzemesi olduğundan dayanıklılığından çok görünümüne bakılarak seçilmelidir. Malzemenin kalitesinden çok işçiliğin kalitesine önem verilmelidir. Dolgu verniği ve cila malzemeleri ise en kalitelisinden seçilmelidir.

Lambri döşeme teknikerinin de kullanılarak mekanlar olduğundan daha yüksek, daha yatay-dikey, daha aydınlık bir görüntüye kavuşturulabilir.

Kaplamanın yapılacağı yüzey tam olarak temizlenince duvarı enine kaplayacak halde münasip boydaki çıtalar vidalar kullanılarak duvara monte edilirler. Her bir çıta arasında 50 cm mesafe koyulması tavsiye edilir. Tavan kaplamasında da benzer biçimde 50 cm mesafe bırakılmalıdır. Montaj işlemi yukarından aşağı doğru yapılmalı ve hem aşağıda hem yukarıda duvarların birleştiği her sınıra birer adet çıta monte edilmelidir.

Lambri işleminden geçerek ferah ve sıcak görünümlü odalara kavuşan evlerin değeri de artmış olur. Özel olarak fırınlama işleminden geçmiş ahşap lambriyle kaplanan ev ve işyerleri temiz, lüks ve klas bir görüntüye kavuşurlar.

 

Eğer monte ettiğiniz lambriler ahşaptan ise dolgu verniği ve cila işlemleri de yapılarak montaj işlemi tamamlanır. Lambri döşemek ustalık ve biraz da fiziki hesap isteyen bir işlemdir. Bundan dolayı işi ustasına yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Çıtaların montaj işlemi bitince başlangıç profilleri çıtalara çivi yahut zımba ile sabitlenir. Lambriler birbirlerinin geçirme noktalarından geçirileren yukarıdan aşağıya doğru döşenir. Lambrileri de çıtalara sabitlemek gerekmektedir ve bu işlem için de için çivi veyahut zımba kullanılmaktadır.

Genelde 2-4 cm arası kalınlığa, 8-10 cm arası genişliğe sahip kaplama ürünleridir. Ahşap lambriler çokca ağaçtan elde edilebilirler. Türkiye'de ladin ve karaçam ağaçlarından elde edilen lambriler revaçtadır. Plastik olarak da taş desenli lambriler tercih edilir.

Lambrinin çok zormuş gibi gelse de basit ve anlaşılır bir montaj tekniği vardır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Silikon nasıl kurur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?