Rustik dekorasyon tarzı

Ahşabın özünde barındırdığı sıcaklığını koruyarak, günümüz ihtiyaçlarına uygun biçimde tasarlanmış mobilyalarda kiraz, ceviz, akçaağa...

 

Yaşam alanlarımıza doğa unsurlarını yansıtmak, antik ve modern tasarımı bir araya getirmek adına yapabileceğimiz, ahşabın hakim olduğu bir dekorasyon şeklidir rustik. Şehrin stresli ortamından uzaklaşmak için şahısların kırsal ve köy dekoruna bir dönüşü olarak görülebilmektedir.

Ahşabın özünde barındırdığı sıcaklığını koruyarak, günümüz ihtiyaçlarına uygun biçimde tasarlanmış mobilyalarda kiraz, ceviz, akçaağaç, meşe ve kayın gibi rustik ve köy(country) ruhunu barındıran renge ve ahenge sahip ağaçlar tercih edilir.

İşlenmemiş ahşaplar, eskitme mobilyalar , rustik ev dekorasyonu tarzının vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kimsenin doğasından gelen, toprakla bütünleşen yapısından kaynaklı olarak kahve tonlarının sıkça kullanılması ve bunun yanı sıra yardım eden renk olarak beyaz ve turuncu gibi huzur çağrıştıran renkler de tercih edilir.

Doğal hayatı özleyenler için,doğal görünümlü olan yahut işlenmemiş süsü verilen eşyalar hayatın açıkça eskiye dönüşü gibi… Çok eşyada (mobilyalar, perdeler, halılar, yatak örtüleri, duvar süsleri, rengarenk çiçeklerle dolu bahçeler,ahşap masa, yapay meyve dolu bir sepet, yere serebileceğimiz kilim,metal yahut ahşap halkalarla boru üstünde hareket ettireceğimiz perdeler ve daha çok ev eşyası.. Kısaca aklımıza gelebilecek her ev eşyası) kullanabileceğimiz  rustik ,açıkça modern çağın eskiyle yenilenmesi,doğalla dansı gibi…

 

Rustik tarz dekorasyonda sadelik ve rahatlık ön plana cıkmış gözükmektedir. Bununla beraber kır dokusu, dağ havası, barındırdığı değişik stili ile mekanın havasını değiştirmektedir.

Şimdilerde ise bir çok ülkede ev tasarımı için iç dekorasyon olarak tercih edildiğini ve evlere doğallığı getirdiğini söyleyebiliriz.

Bilhassa mat cilalı ağaç kullanılan tasarımlarda, göze çarpan en büyük özellik kullanılan ağaç bölümlerinin daha çok yer almasıdır.

Rustik tarzı ile iç dekorasyon birçok Avrupa evlerde kullanılır. Rustik tarzı en fazla kullanan ülkeler arasında Amerika, İngiltere ve Almanya’yı sayabiliriz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Çatı katı tasarım fikirleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?