Abidin dino kimdir?

7 Aralık 1993 günü 80 yaşındayken Villejuif Hastanesi'nde vefat etti, cenazesi İstanbul'a getirilerek Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa ve...

 

Abidin Dino, başarılı ressam, yazar, siyasetçi ve yönetmendir. 1913 senesinde İstanbul'da doğmuştur. 80 senelik hayatı boyunca çağdaş Türk Resmi'nin öncüsü olmuştur.

7 Aralık 1993 günü 80 yaşındayken Villejuif Hastanesi'nde vefat etti, cenazesi İstanbul'a getirilerek Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Abidin Dino; Yaşar Kemal'in " Deniz Küstü", İlhami Bekir'in " Unuttum", Melih Cevdet Anday'ın "Tanıdık Dünya" adlı kitaplarının resimlemiştir.

1933 senesinde "D Grubu" ressamlarıyla beraber çok sergi açar. Yine 1933 senesinde Ankara'ya film çekmeye gelen Sovyet Sergey Yutkeviç ile tanışır ve onun daveti üstüne Leningrad'a gider. Leningrad'ta sinema eğitimi alır ve Yutkeviç'in çalışmalarına katılır. Yutkeviç'e "Madenciler" adlı filmi için yardımlarda bulunmaktadır. 2. Dünya Savaşı'nın başlaması üstüne Paris'e gider. Dekoratörlük yaptığı sırada çok ünlü ressam ve fikir adamıyla tanışır, bunlardan birkaçı: Pablo Picasso, Tristan Tzara, Einstein, Andre Malraux...

Sürgün yıllarının sonrasında İstanbul'a dönen ressam, 1952 senesinde Paris' gitti ve oraya yerleşti. Amerika, Fransa ve Cezayir'de sergiler açtı. Paris'te bulunmuş olduğu sırada Fransa Plastik Sanatlar Birliği Onur Başkanlığı'nı ve New York Dünya Sergisi'nin sanat danışmanlığını yaptı.

Eğitim hayatına Robert Koleji'nde başlayan Abidin Dino abisinin de desteğiyle kendini tümüyle sanata adamıştır.Yaptığı bütün çalışmaların da daima yenilik sözünü kendine ilke edinmiştir. Esrarkeşler ve Pamuk İstifi çalışmalarında Nazım Hikmet'in "Kuvayi Milliye Destanı"ndan ve Pertav Naili Boratav'ın "Türk Masalları" eserlerini resmetmiştir.

 

1939'da İstanbul'a döndü. Yoksul insanlara ve balıkçılara olan narin bakış açısından ötürü, onun gibi düşünen meslaktaşlarıyla beraber Liman Grubu olarak anılan " Yeniler Topluluğu"nu kurdu. Bu ressamlar tarafından oluşturulan ve sosyal bir duruşu olan sergileri yoğun ilgi gördü ve ses getirdi. Bu çalışmaları sebebiyle Mecitözü ve sonrasında Adana'ya sürgün edildi. Adana'da sürgün olarak yaşadığı senelerde resimlerinde pamuk işçilerini işlemiştir. Böyle zamanlarda "kel" adında bir oyun ve "Çingeler" adında bir senaryo yazmıştır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Bedri rahmi eyüboğlu kimdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?