Güney kore'de görülmesi gereken şehirler nelerdir?

Jeju adası ülkenin volkanik adalarından biridir. Daha önceleri ulaşım imkanları kısıtlı olduğundan ülkenin geri kalanına nazaran deği...

 

Uzak doğunun en gözde ülkelerinden olan Güney Kore'nin hayat standartları çok yüksektir. İktisadi olarak hayli kalkınmış bir sanayi ülkesidir. Türkiye'de hassaten Kore dizileri ile hayli popülerdir. Ülke nüfusu 50 milyon civarındadır. Ülke ılıman iklim kuşağında yer bulur. Ülkede 4 mevsim birden yaşanır ve kışlar sert geçmektedir. Başkenti Seul‘dür. Ülkenin komşuları Çin Toplum Cumhuriyeti, Japonya ve Kuzey Kore'dir. Güney Kore'ye Türkiye'den direkt uçuşlar düzenlenir ve vize uygulanmadığı için kolayca gidilebilir. Uçuş fiyatları firmalara göre değişir.

Jeju Adası

Jeju adası ülkenin volkanik adalarından biridir. Daha önceleri ulaşım imkanları kısıtlı olduğundan ülkenin geri kalanına nazaran değişik biçimde kendi kültürünü oluşturmuştur. Dolhareubang taş heykelleri görülebilmektedir. Volkanik etkilemektedir nedeniyle ada siyah taşlarla kaplıdır. Hallasan Dağları ve Seongsan Ilchulbong Tepesi UNESCO dünya mirasları listesindedir. Ek olarak su sporlarıyla ve doğa turizmiyle ünlü bir şehirdir.

Busan

Ülkenin önemli liman kentlerinden olan Busan ikinci büyük kentidir ve nüfusu 4 milyondur. Şehir plajlarıyla ve deniz ürünleriyle ünlüdür. Ek olarak Kore savaşlarından kalma Busan Türk şehitliği orada bulunmaktadır. Busan'a hızlı tren kullanılarak Seul‘den 3 saatte gidilebilir. Yongdusan Parkı, BIFF meydanı, Haeundae plajları da görülmeye değerdir.

 

Gyenogju

Gyenogju ülkenin en eski yerleşim yerlerindendir ve binlerce yıldır krallıklara başkentlik yapmıştır. Tarihi Budist tapınakları ve Budizm adına çokca tarihi eser bulunur. Bulguksa Tapınağı ve Seokguram Grotto ünlü Budist eserleridir ve UNESCO kültür mirası listesindedir.

Seul

Seul ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Nüfusu takriben 10 milyondur. Sonbahar ziyaret için çok uygun olur. Çünkü kışlar soğuk olup yaz ayları da çok nemli ve sıcak geçmektedir. Temmuz ayında 9 tüm gün süren ve binlerce kişinin katıldığı ünlü Boryeong çamur festivali yapılmaktadır. Bu festival çamurun faydalarının vurgulanması için yapılmaya başlanmıştır. Insa Dong caddesinde eski Kore yazısıyla türlü eserlerin ve süslemelerin yapıldığı atölyeler bulunmaktadır. Türkiye’deki İstiklal caddesini anımsatan bir caddedir. Şehrin tarihi yerleri de hayli fazladır. Changdeok Sarayı, Hwaseong Kalesi, Jongmyo Tapınağı ve Joseon Hanedanlığı Anıtı en ehemmiyetli tarihi yerlerdendir ve UNESCO dünya mirası listesinde yer alırlar. Ayrıca Buchon Hanok Village eski Kore evlerinin koruma altına alınan ve görülmeye değer yerlerdendir. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan İzlanda'ya nasıl gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?