Yemek masası sandalyesi nasıl seçilir?

Konfor detayı halledildikten sonra sandalyelerin renk tercihinde yemek masasıyla uyum olmasına özen gösterilmelidir. Yemek masasının ...

 

Yemek masasının şıklığını en iyi tamamlayan unsurlar sandalyelerdir. Yemek masasına münasip sandalye tercihi doğru halde yapılmalıdır.

Konfor detayı halledildikten sonra sandalyelerin renk tercihinde yemek masasıyla uyum olmasına özen gösterilmelidir. Yemek masasının hangi malzemeden yapıldığı da sandalye tercihinde belirleyicidir. Tümüyle ahşap yemek masasına yine yalnızca ahşaptan yapılmış sandalyeler daha münasip olabilecektir 

Yemek masaına sandalye seçerken yüksekliklerin birbiriyle orantılı olmasına özen gösterilmelidir. Masanın boyuna göre sandalyenin yükseliği en ideal miktarda olmalıdır. Öyle ki sandalyeye oturulduğunda ne yemek masasından çok yukarı da ne de çok aşağıda durulmalıdır. İdeal yükseklik averaj 85 cm'dir. Oturma genişiği ve oturma derinliği de ideal ölçülerde olmalıdır. Tüm bunlar da konforu yanında getiren detaylardır. 

Ailemizle, dostlarımızla kısaca sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, hem yemek yiyip aynı zamanda koyu sohbetlerde bulunduğumuz yemek masalarında bu güzel anların doyasıya yaşanması konforla da doğru orantılıdır. Bu konfor da direkt sandalyelerin yapısıyla ilgilidir.

Yemek masası sandalyesi seçerken sağlığa zararlı olmayan malzeme, boya ve cilaların kullanışmış olmasına da dikkatli olmak gerekir. Ahşap sandalyelerde verniğin kalitesi, kaplama sandalyelerde de boyanın cinsi göz ardı edilmemelidir. 

 

Peki yemek masası sandalyesi nasıl seçilir, seçilirken nelere dikkar gösterilir? Hepsinden önce güzel görünümden çok rahat bir tasarıma sahip olması daha önemlidir. Sandalye seçimine karar verirken sandalyeler muhakkak oturularak denenmelidir. Uzun bir zaman oturma deneyimlerinde bir fiziki rahatsızlık yaşanıyor mu, dikkat edilmesi gerekir. Vücudumuzun oturuş pozisyonunda düzgün ve rahat durması bir sandalyenin ilk önce dikkatli olunması gerekli olan özelliğidir. 

Sandalye tercihinde sağlığa zararlı ve fizyolojik rahatsızlığa yol açacak mazelerden de kaçınılmalıdır. Örnek verilecek olursa ahşap sandalyeler diğer metal sandalyeler kadar dayanıklılık göstermese de daha sağlıklı alternatif teşkil etmektedir. Sandalye iskeletinin uzun seneler kullanıma münasip olması gerekir. Ek olarak sandalyelerin bakım ve temizliğine de özen gösterilmelidir. 

Sandalyelerin oturma bölümleri kendi kendine minderli olanların tercih edilmesi rahat bir sofra deneyimi için de önemlidir. Sökülüp makinede yıkanabilen modellerin tercih edilmesi daha uzun bir zaman bir kullanım imkanı da sunacaktır. Bunun peşi sıra oturma yeri minderli olmayan model tercihi de değişik çözümlerle konforlu hale getirilebilmektedir. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Jaluzi nasıl takılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?