Yemek odaları için masa seçimi

Her şeyden önce yemek masamızın biçimine karar vermeliyiz. Kullanım amacımız, evimizdeki kişi sayısı ve misafir ağırlama sıklığımız m...

 

Toplumumuzda gerek misafir ağırlamaya verilen önem, gerek yemek kültürünün keyif odaklı olması yemek masası seçimini de önemli kılmaktadır. Daha şık ve sıcak sofralar kurabilmek adına yemek masası seçerken dikkat edeceğimiz ufak ipuçları yemeklerimiz daha keyifli ve rahat kılacaktır.

Her şeyden önce yemek masamızın biçimine karar vermeliyiz. Kullanım amacımız, evimizdeki kişi sayısı ve misafir ağırlama sıklığımız masamızın şeklini seçerken dikkate almamız kriterlerdir.  Kare, dikdörtgen, yuvarlak veyahut oval masaları tercih edebileceğimiz gibi kullanım alanımıza bağlı olarak son dönemin gözdesi olan açılıp kapanabilen masaları da tercih edebiliriz. Öte yandan masamızı koyacağımız odanın genişliği de karar vereceğimiz şekil için önemlidir. Örnek verilecek olursa yuvarlak masalar yer tasarrufu sağladığından dar alanlar için öncelikli tercih olmalıdır. Kare masalar da daha fazla çekirdek aileler ve sıcak sofralar için uygun olur. Eğer yer sorunumuz yoksa dikdörtgen ve oval masalar bize daha şık ve gösterişli sofralar kurmamız için imkan sağlar. Masamızın boyutu her bir kişi için sağladığı alan bakımından da önemlidir. Kişi başına asgari 40 – 45 cm bir alan ayrılması konforlu bir yemek için gereklidir.

Yemek masası seçerken dikkat etmemiz gerekli olan detaylar;

Dikkat edeceğimiz diğer nokta ise yemek odamızda yaratmaya çalıştığımız görüntüye uygun masa seçmektir. Odanın dekorasyonuna ve havasına uygun model bütünlük sağlama açısından çok çok güzel olabilecektir. Modern ve sofistike görünüm istiyorsak daha keskin hatlarda, net çizgileri olan bir masa tercih etmeliyiz.  Eğer istediğimiz daha klasik ve ağır bir görüntüyse oymalı ayaklı ahşap masalar bu havayı sağlayacaktır. Masamızın odada bulunan diğer eşyalarla uyumlu olması, örtü yahut benzeri  aksesuarlar kullanımı ile de sağlanabilir. ​ Son olarak masamızın kalitesi uzun ömürlü ve konforlu olması açısından önemlidir. İstenmeyen kazalara maruz kalmamak adına montaj ve işçilik yönünden kaliteli masalar tercih etmeliyiz. Görüntüsü kadar  taşınabilirlik ve ağırlık konularına da önem vermeliyiz. Sıcak veyahut soğuğa sağlam yüzeyden oluşması, hammaddesi gereği temizlenmeye müsait olması gibi haller bizi gereksiz iş yükünden kurtaracaktır.

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Balkonlar için doğru mobilya seçimi adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?