Jaluzi nasıl takılır?

Alüminyum jaluzi montajında ölçü ahşap jaluzide olduğu gibi alınır lakin şurada kilit mekanizmalı portray kullanılacağı için 0,5 cm p...

 

İşyerlerinde ve bürolarda kullanımı daha yaygın olan jaluzi perdelerin takılmasından önce perdenin takılacağı yer iyi tespit edilmelidir. Jaluzi perdeler tavana ve duvara direkt yahut korniş üstünden takılabildikleri gibi pencere çerçevesine de takılabilirler. Eğer jaluzi perde pencere çerçevesine takılacaksa PVC ve aliminyum çerçevelerde açılacak olan deliklerin tamir edilemeyeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Duvara montajda ise jaluzi kasası pencerenin maksimum 20 cm üstünde olabilecek biçimde takılmalıdır.

Alüminyum Jaluzi Montajı Nasıl Yapılır?

Alüminyum jaluzi montajında ölçü ahşap jaluzide olduğu gibi alınır lakin şurada kilit mekanizmalı portray kullanılacağı için 0,5 cm pay eklemeye gerek yoktur. Kasanın duvara işaretlenen sınırlarının her iki taraftan da takriben 10-15 cm kadar içinden başlamak suretiyle, jaluzinin uzunluğuna göre azami 80 cm aralık bırakacak biçimde ve benzer hizada duvara işaretleme yapılmaktadır. İşaretlenen yerlere matkapla delik açılarak dübel takılır ve vida vasıtasıyla kilit mekanizmalı portraylar, menteşeleri odaya bakacak biçimde yerlerine sabitlenir. Sabitlenen portrayların menteşeleri açık olabilecek biçimde jaluzinin kasası portraylara oturtulur ve sonrasında portrayların menteşeleri ters yöne doğru ittirilerek kasanın içeriden sıkıştırılıp, sabitlenmesi sağlanmış olur.

Her iki tipteki jaluzi de korniş aparatı kullanılarak korniş üstüne takılabilir. Bu montaj halinde portraylar duvara açılan deliklere değil de korniş kanalına geçirilen aparata vida ile sabitlenerek montaj yapılmaktadır. Montaj bitince jaluzi ipi sola doğru çekilerek toplu durumda bulunan jaluzinin aşağı inmesi sağlanmaktadır. Daha sonrasında jaluzinin açma-kapama çubuğu da takılarak jaluzinin yapraklarının yönlendirilmesi sağlanmaktadır.

 

Ahşap Jaluzi Montajı Nasıl Yapılır?

İşaretleme işlemi bitince portrayların açık bölümleri biri birine bakacak biçimde duvara çizilen çizgilerin sınırlarına dayanırlar ve portray deliklerinden duvara delik açmak için tekrar bir işaretleme yapılmaktadır. Duvarda işaretlenen yerler matkap ile delinir. Deliklere dübel takıldıktan sonra portraylar vidayla duvara takılırlar. Son olarak jaluzinin kasasının her iki ucu portrayların içine oturtulur ve portrayların kapakları kapatılır. Eğer jaluzinin uzunluğu 80 cm’den fazla ise jaluzinin bel yapmaması için ortasından kilit mekanizmalı montaj aparatı ile desteklenmesi gerekmektedir.

Jaluzi kasası monte edileceği yere dayanarak ortalanır. Kasanın başlangıç ve bitişi duvarda işaretlenir ve her iki tarafa da 0,5 cm daha eklenir. Duvara montajda kasanın terazide olması için kasa üstüne su terazisi koyularak işaretleme yapılmalıdır. Tavana montaj yapılacaksa da jaluzi kasası duvara toptan dayanarak, hiç boşluk kalmayacak halde işaretleme yapılabilmektedir. Fakat jaluzinin pencereden bir nebze uzakta olması isteniyorsa metre kullanılarak kasanın her tarafının duvardan eşit uzaklıkta olması sağlanmalıdır. Duvara montajda jaluzinin pencereden uzaklaştırılması için duvara hepsinden önce “L” ayak takılmalı ve portray tavana monte edilir gibi L ayağa takılmalıdır.

 

Jaluzi perdenin takılması için hepsinden önce portray diye adlandırılan montaj aparatlarına ihtiyaç vardır. Genel olarak ahşap jaluzi perdelerin montajı için kutu şeklinde, alüminyum jaluzi perdelerin montajı için de kilit mekanizmalı montaj aparatları kullanılmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Köpek kokusu nasıl önlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?