Turuncu dekorasyonda nasıl kullanılır?

Her ne kadar ağırlıklı olarak kullanımı geleneksel dekorasyon anlayışında biraz cesaret gibi görünse de bilhassa yarattığı canlılık e...

 

Sıcak renkler arasında yer bulan turuncu daha fazla sosyal yönlere hitap eden bir renktir. Konuşmayı teşvik eden yanıyla turuncunun dekorasyonda kullanımı, sıcak bir ortamın yaratılmasında etkili olmaktadır. Ek olarak sofistike bir etki yaratan turuncu, kahverengi ve yeşil ile kullanılarak dekorasyonda retro bir hava verilebilir. Turuncunun daha yumuşak renklerle kullanımı ise modern havanın yaratılmasında etkili olmaktadır.

Her ne kadar ağırlıklı olarak kullanımı geleneksel dekorasyon anlayışında biraz cesaret gibi görünse de bilhassa yarattığı canlılık etkisi ve sıcak bir ortam havası ile bürolarda daha samimi ve kreatif ortamların doğmasında etkili olmaktadır. Ek olarak enerji verici bir psikolojik etkisinin olması daha verimli çalışmayı da etken kılabilecek bir unsur oluşturabilir. Fakat bürolarda kullanımında duvar rengi olarak tercih etmekten kaçınılmalı, duvar rengi olarak daha fazla genişlik etkisi veren açık tonlarda özel olarak beyaz tonlarında kullanımına dikkatli olunması gerekir. Mekanı tamamlayacak yeşil ağırlıklı bir çiçek doğal ortamın oluşmasında etkili olabilecektir.

Ağırlıklı olarak turuncu renge sahip bir dekorasyonda dikkatli olunması gerekli olan unsur, geleneksel motifleri taşıyan klasik dönem mobilyalarından uzak durmaktır. Özel olarak retro kullanımlar açısından dikkatli olunacak bu unsurun dışında, retro bir tema oluşturması açısından siyah ve beyaz, sarı ve kırmızı ile kullanımı etkili sonuç verebilir. Lakin turuncu ile uyum sağlayacak sıcak tonların zor bir eşleşme olduğundan dolayı dikkatli davranılması gereklidir. Dekorasyonda genellikle turuncu ile en fazla tercih edilen renklerin başında koyu yeşil tonları gelir. Buna ek olarak krom rengi de turuncu renk ile kullanımı tercih edildiği zaman vintage bir tasarım açısından önemlidir.

 

Genelde turuncu tonlarına bakıldığı zaman kırmızıya yakın bir renk olmasına karşın kırmızı gibi saldırganlık etkisinden uzaktır. Tersine şeftali yahut kabak rengine benzer tonları ile sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Duvarlar dışında dekorasyondaki öğelerin kullanımında turuncu tercih edilecekse dikkatli olunacak unsur aşırı bir turuncu kullanımından kaçınmaktır. Tersi halde dekor açısından tehlikeli bir renk unsuru olarak turuncu vermiş olduğu etkinin özelliği yitirebilir ve yalnızca abartılı bir renk olarak algılanabilir.

Turuncunun duvar rengi olarak kullanımı mutfakta ilgili olduğunda iştah arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu açıdan mutfakta duvar rengi olarak turuncu dikkatin açılması gereken ayrıca kaçınılmasını gerektirecek bir unsurdur. Eğer mutfak duvarlarında kesinlikle turuncu renginde bir ton tercih edilecek ise, yeme isteğini azaltıcı etkiye sahip mavi veyahut doğal beslenmeyi tetikleyici yeşil tonlar ile desteklenmelidir.

 

Banyolarda turuncu rengin kullanımı ise ağırlıklı olarak gölge oluşturmak veyahut çikolata kahverengi veyahut ekru gibi renklerde tamamlayıcı bir renk olarak kullanmak daha etkili sonuçlar vermektedir. Havlularda veya perdelerde yumuşak tonda bir turuncu renginin kullanımı yanında banyo aksesuarlarında da turuncu rengi tercih etmek sözü edilen olabilir.

Modern dekor tasarımında hassaten beyaz olmak üzere açık renk duvarlar ile kullanılacak turuncu rengi kanepelerin kumaş dokularında tercih edilebilmektedir. Turuncu kanepelerin kullanılmış olduğu bir mekanda sofistike bir etki yaratma açısından gri renk etkili olmaktadır. Eğer daha canlı ve hareketli bir ortam tercih edilecekse turkuaz rengi bir masa lambası veyahut pembe bir sandalye dekorda kullanılabilmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Yeşil psikolojiyi nasıl etkiler? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?