Çatı katı tasarım fikirleri

Çatı katlarını dekore etmek ciddi anlamda deneyim ve uzman bakış gerektiren bir iştir. Biraz zahmetli ama iş bittiği zaman keyifli sa...

 

Çatı katları dekorasyon yaparken sizi en fazla zorlayan mekanlardır. Gerek tavanların çok basık ve düz zemin olmaması gerek odaların çok küçük ve şekilsiz olması bu işi zorlaştıran ayrıntılardır. Bununla birlikte çatı katlarının dekorasyonu doğru ve zevkle yapıldığı zaman mistik ve çok sevimli bir mekanın oluştuğunu görürsünüz.

O halde gelin bizim önerilerimize bir göz atın

Yatak odasına seçeceğiniz yatak çok büyük olmasın.

Çatı katınızda bir odayı oturma odasına ayıracaksanız ilk orasıyla başlayalım. Çatı katlarının klasiği yere kadar camlardır. Bu alanı iyi değerlendirmek için camın tam önüne iki adet berjer yerleştirin. Berjerlerin ortasına modern tarzda işlenmiş sevimli bir sehpa koyabilirsiniz. İster iseniz kendi başınızayken bu alanda okuma saatleri yapıp bol ışıktan faydalanabilirsiniz, ister iseniz de bir arkadaşınızla kahve içerek keyifli sohbetler yapabilirsiniz.

Yatak odası tasarımızda kullanabileceğiniz renk sizin tercihinizde ama biz çatı katı için doğal ve mistik görünmesi açısından ahşabı öneriyoruz.

Yine halı tercihiniz de perde gibi sadeden yana olsun. Yerlere deri küçük halı veyahut deri paspaslardan tercih edin. Üstelik deri, ahşapla güzel bir kombin oluşturacaktır.

Çatı katlarının mistik havasını bozmak istemiyorsanız dekorasyonunu yaparken tercihinizi ahşaptan yana kullanın.

Yatak odası için sade ama şık tercihler yapın. Küçük gardırop, bir yatak ve bir boy aynası şık bir çatı katı yatak odası oluşturmanızı sağlamaktadır

 

Perde tercihinde olabildiği miktardai olabildiği ölçüde sade modeller seçin ayrıca şık bir güneşlik bile yalnız olarak çatı katları için yeterli olabilecektir. Unutmayın tavanların basık olması, seçeceğiniz uzun veya çok işlemeli, renkli, gösterişli bir perde modeliyle mekanı daha da çok boğacak, zaten basık olan ortamı havasız ve ferah olmayan bir ortam durumuna sokacaktır.

Çatı katında küçük kitaplık son dönemin trendlerinden. Üstelik ortama da çok münasip. Tek yapılması gereken zevkinize münasip küçük ebatlara sahip bir kitaplık beğenmek. İster iseniz raflardan faydalanarak duvara monteli bir kitaplık yapabilirsiniz. Bundan dolayı yerden tasarruf edersiniz. Ek olarak depolama alanı oluşturmuş olursunuz. Resim çerçeveleri için de güzel bir alandır.

Çatı katlarında odalar çok büyük olmadığından eşya tercihinde iri, çok hantal tercihlerden kaçının. Hassaten taşınması kolay mobilyalar tercih edin.

Çatı katlarını dekore etmek ciddi anlamda deneyim ve uzman bakış gerektiren bir iştir. Biraz zahmetli ama iş bittiği zaman keyifli saatlerin sıcak noktası olmaya aday tek yerdir diyebiliriz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Antre dekorasyonu adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?