Antre dekorasyonu

İhtiyacınız olan eşyaları yerleştirdikten sonra, en zevkli ve renkli kısma geçebilirsiniz. Mobilyalar yer kaplıyor olabilir ama dekor...

 

Fransızca “giriş” anlamına gelen antre, ev sahibinin zevkli dünyasına giriş demektir. Ev dekorasyonunun bir özeti, birazdan girilecek mekânın fragmanı gibidir. Bu da antre dekorasyonunu çok önemli konulardan biri yapar.

Antre aydınlatmasının önemi

İhtiyacınız olan eşyaları yerleştirdikten sonra, en zevkli ve renkli kısma geçebilirsiniz. Mobilyalar yer kaplıyor olabilir ama dekorasyonun her elemanı benzer biçimde olmak zorunda değil. Duvarlar kreatif dokunuşlarınızı bekliyor! Tablolar, duvar kâğıtları, fotoğraflar, duvar stickerları gibi çok dekorasyon malzemesiyle antrenizi bir tuvale dönüştürebilir, sizi yansıtan eşsiz bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Antreler genel olarak penceresiz kısımlar olduklarından aydınlatma önem kazanır. Hem doğru halde aydınlatarak ortama doğru ışık gelmesini sağlayabilirsiniz, aynı zamanda bu ışık hasebiyle geniş bir mekân algısı yaratabilirsiniz.

Antre’de ayna etkisi

Antrelerde en fazla kullanılan aksesuar olan ayna, gerçekten de bu ilgiyi hak ediyor. Daha geniş bir alan hissi vermesinin yanında, evden çıkmadan hemen önce son bir kontrole imkân veriyor. Örnek verirsek yuvarlak veyahut farklı formlarda birkaç aynanın dekoratif bir biçimde duvara asılması orijinal ve hareketli bir hava yaratmanızı sağlayacaktır.

Yerden tavana kadar olan bir mobilyalarla birden fazla işlevi sağlayabilir, yerden tasarruf edebilirsiniz. Köşeleri kullanmayı ihmal etmeyin, böylelikle alanınızı daraltmadan da mobilya yerleştirebilirsiniz.

 

İşlevsel mi şık mı?

İlk başta -hassaten yer sıkıntısı yaşıyorsanız- sizin için çok önemli eşyaları belirlemelisiniz. Portmanto, ayakkabılık, şapka askısı... Antremde olmazsa olmaz dediğiniz eşyaları imkanlar el verdiği sürece az yer kaplayan tasarımlardan seçerseniz antreniz hem işlevsel aynı zamanda ferah olabilecektir. Yer kaplayacak derin mobilyalar yerine ayaklı veyahut duvarda askılar, yapılabiliyorsa ince bir gömme dolap akıllıca çözümler olabilir. Dar alanlarda açık renkli mobilyalar daha ferah görünüm sağlamanıza yardım eden olabilecektir. Tabii ki geniş bir antreniz var ise siz de geniş mobilyalar kullanabilirsiniz.

Bilhassa antre, mont-ayakkabı-şemsiye gibi dışarı çıkarken giyilecek eşyalar ve aksesuarların depolanmasında kullanılıyor ki zaten çoğu antre de bu işlevi yerine getirdiğinde başka alanı kalmamış oluyor.

Oysa antrelerinizi atmosfer yaratmak için kullanabilirsiniz. Evinize girecek kişilerin moduna yardım eden olmak, neşelendirmek, belki ferahlatmak hepsinden önemli sayılabilecek bir işlev olabilir! Üstelik bu yöntemle misafirlerinizin dekorasyon yeteneğinize hayran olmalarını sağlayabilirsiniz!

Belki her ikisi de! Evinizin tamamında olduğu gibi antrede de zevkiniz, yaşam biçiminiz ve tarzınız belirleyici oluyor. Ama çokca evin antre kısmının çok dar olması nedeniyle dekorasyonu da zorlayıcı olabiliyor. İlk karar vermeniz gerekli olan konulardan biri sizin için en fazla neyin önemli olduğudur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Duş mu? küvet mi? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?