10 adımda laminant parke bakımı

Laminant mobilya ve parkelerin özelliği, bakımlarının daha kolay olmasıdır. Dikkatin açılması gereken bazı hususlar hasebiyle, uzun ö...

 

Laminant mobilya ve parkelerin özelliği, bakımlarının daha kolay olmasıdır. Dikkatin açılması gereken bazı hususlar hasebiyle, uzun ömürlü laminant parke ve mobilyalara sahip olabilirsiniz. Peki nelere dikkat göstermek gerekiyor?

Hassaten laminant parkelerinizin üstünde mobilyalarınızı hareket ettirmemeniz gerekmektedir. Ucu demirden ya da metalden yapılmış olan her obje, laminant niteliğe sahip mobilya ve parkeye zarar vermektedir. O nedenle temassız bir biçimde metal ya da demir objeleri laminant mobilya veyahut parke üstünden taşıyın.

Özel olarak bürolarda laminant parkeler kullanılmaktadır. Bunların zarar görmemesi adına ofis koltuklarının altına şeffaf nitelikli fleksi konulması gerekir.Ayrıca laminant mobilya ve parke sudan hızlı bir biçimde etkilenir. Bu nedenden dolayı su sızdırabilecek aksesuarların mobilya ve parke üstüne konulmamasına dikkatli olunması gerekir. Mesela bulaşık ve çamaşır makinesi, saksı, buzdolabı…

Islak alanlarda ve nemli kısımlarda laminant özellikli mobilya ve parkelerin kullanılmaması gerekmektedir.

Günlük temizlik için kıl süpürge tercih edilmelidir. Veya elektrikli süpürge kullanılmalıdır.

Tam olarak kirlenmiş olan laminant parke ve mobilyalar, hafif nemli bez ve yardım eden temizlik maddesiyle temizlenmelidir. Dikkatli olunması gerekli olan konu, suyun mutlaka laminant üstünde kalmamasıdır.

En fazla yapılmış olan hatalardan birisi, çok ıslak paspas kullanılarak laminant temizliğinin yapılmasıdır. Bu laminant parkenin kısa süre içinde şişmesini ve niteliğini kaybetmesine neden olur.

 

Çok zor çıkan lekelere karşı kullanılması tercih edilen temizlik maddeleri şunlardır: Tuz ruhu, çamaşır suyu, asitli ürünler. Bunların dışında laminant parke veyahut mobilyaya çok fazla suyla müdahale etmek, doğru olmayacaktır.

Laminantlar, balmumu ve cila gibi ovucu niteliğe sahip maddelerle de mutlaka temizlenmemelidir. Bu maddeler, laminant mobilya ve parkelerin ömrü kısaltırlar.

Laminant mobilya ve parkeleri silerken mikro elyaflı bez tercih edilmelidir.

Laminant ürünlere özeli üretilmiş temizlik malzemelerinin seçilmesi gerekmektedir. Marketlerde özel olarak laminant mobilya ve parkeler için üretilen temizlik malzemeleri vardır. Bunların temizlik ve bakımda tercih edilmesi, daha uzun ömürlü mobilya ve parkenizin olmasını sağlamaktadır 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Aplik nasıl seçilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?