Silikon lekesi camdan nasıl çıkar?

Eğer silikon lekesi kurumaya başlamışsa, bu halde cama yapışan silikon önce bir ucundan tırnakla kaldırılarak cam yüzeyden kopartılma...

 

Güçlü yapıştırıcı olan silikon kimi zaman cam yüzeyler üstünde lekelerin oluşmasına yol açabilmektedir. Bu tür lekeler bilhassa akvaryum yaparken devamlı görülür. Cam yüzeyler, silikon lekelerinin çok zorlanılmadan çıkartılabildiği yüzeylerdir. Lakin bu yüzeylerdeki silikon lekelerinin çıkartılması için de bazı noktalara dikkatli olunması gerekir.

Silikon Lekesi Camdan Nasıl Çıkar?

Eğer silikon lekesi kurumaya başlamışsa, bu halde cama yapışan silikon önce bir ucundan tırnakla kaldırılarak cam yüzeyden kopartılmaya çalışılmalıdır. Bu olmuyorsa silikon sert bir plastik veya yağ bıçağının küt ucu gibi cama zarar vermeyecek bir cisimle kazınmaya çalışılmalıdır. Silikon tam kurumadığı için bu işlem çoğunlukla başarı ile sonuçlanır. Silikonun cam üstünde kalan artıkları da yine ıslak bir bez kullanılarak tam olarak silinmelidir.

Camdaki silikon lekesini çıkartmanın son ve kesin çözümü ise silikon çözücü (silikon remover) ürünlerin kullanılmasıdır. Yapı marketlerde pratik olarak bulunabilecek bu ürünler silikon üstüne uygulandıktan bir zaman sonra silikon lekesi silinerek temizlenebilmektedir. Bu ürünlerin yanında aseton ve izopropil alkol de cam yüzeylerdeki silikon lekelerinin temizlenmesi için kullanılabilmektedir. Her iki madde de silikon üstüne en direkt bir nebze dökülebilir veya bir beze döküldükten sonra tampon halinde silikon lekesine uygulanabilirler. Yumuşayan silikon bezle ovularak cam yüzeyden tümüyle temizlenebilir.

 

Camda kuruyan silikon lekelerinin temizlenmesi içinse değişik yöntemler kullanılabilmektedir. İlk başta bu lekeden kurtulmak için cam kazıma jiletleri kullanılmalıdır. Normal jiletler kullanıldığı zaman camda çizikler oluşabilir. Ama cam kazıma jiletinin temin edilemediği hallerde hazır tıraş bıçaklarından da yardım alınır. Bu tarz tıraş bıçaklarının alt bölümünde bulunan plastik koruma bölümü camın çizilmesini engeller. Bu biçimde cam yüzeyindeki silikon cam kazıma jileti ile tümüyle, diğer tıraş bıçakları ile de büyük oranda temizlenebilir.

Cama bulaşan silikona henüz tazeyken müdahale edilmelidir. Islak bir bez veyahut ıslak mendil camdaki sıvı haldeki silikonu pratik olarak temizleyecektir. Lakin kurumamış silikonun silinmesinde dikkat gösterilmelidir. Eğer silikonun silinmesine gerekli olan özen gösterilmezse, şeffaf olan silikon fark edilmeden geniş bir yüzeye yayılarak daha zor bir lekenin oluşmasına neden olabilir.

Camda oluşan silikon lekesini çıkartmanın bir yolu da silikonu ısıtmaktır. Bunu yapmak için saç kurutma makinesi veyahut ısı tabancası kullanılabilmektedir. Fakat bu yöntemde camın aşırı ısınmadan ötürü çatlamaması için dikkat gösterilmelidir. Bu araçlardan herhangi birisi ile ısıtılan silikonun cam yüzeyden çıkartılması içinse sert bir cisimle kazınması gerekir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Arpa nasıl ekilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?