Süet kumaş bakımı

Süet koruma spreyi de süet kıyafetlerinizin ömrünü uzatan bir başka malzemedir. Kumaşınız temizken üstüne sıkacağınız süet koruma spr...

 

Ayakkabıdan, koltuklara yahut kıyafetlere kadar hayatımızın her alanında kullanılan süet, uzun ömürlü olması için deri gibi bakım gerektiren malzemedir.  Süet kumaşlar boya, bakım ve temizlik gerektirir. Süet, dana, keçi ve oğlak derisinin bir tür zımparalama işleminden geçmesiyle elde edilen deri bir kumaş türüdür. Süet ürünleri satın alır iken herkes her şeyden önce bakımını nasıl yapacağı konusunda tereddüde düşer. Lakin süet kumaşlar basit birkaç noktaya dikkat göstererek pratik olarak kullanılabilmektedir.

Süet koruma spreyi de süet kıyafetlerinizin ömrünü uzatan bir başka malzemedir. Kumaşınız temizken üstüne sıkacağınız süet koruma spreyini düzenli bir biçimde kullanırsanız eşyalarınızın ilk günkü görüntüsünü kaybetmelerini engellemiş olursunuz. Üstelik bu spreyleri kullanmak gayet kolaydır. Sprey şişesinin üstünde yazanları okuyarak rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Hepsinden önce süet narin bir kumaştır. Kullanırken dikkatli olmakta yarar var. Örnek verirsek, yağmurlu havalarda süet ayakkabı giymemeye özen gösteriniz. Süet ceket ve kıyafetlerinizin üstüne parfüm vb kimyevi ürünleri sıkmayınız. Tersi halinde leke oluşabilir. Kullanmadığınız süet kıyafetlerinizi güneş görmeyen bir alanda ince beyaz kâğıda sararak saklamak ömrünü uzatacağı gibi zarar görmesinin de önüne geçecektir. Dikkatli olmanız gerekli olan gazete kâğıdını sarma işleminde kullanmamak. Gazetedeki renkli yazılar süet kumaşınızı boyayacaktır.

 

Süet kıyafetlerinizi ne kadar korursanız koruyun bazen kazara oluşan lekelerin önüne geçemezsiniz. Bu halde yapılması gerekli olan lekeyi bekletmeden çıkarmaktır. Leke kumaşta ne kadar uzun kalırsa kumaşa o kadar çok yerleşecek ve kumaştan çıkması güçleşecektir. Süet kumaştan leke çıkarmada silgiden yararlanabilirsiniz. Bir silgi ile lekenin üstü hafifçe silinir. Ama bu işlemden önce lekenin üstüne dökülen sıvı fazlalarını temiz ve beyaz bir bez yardımı ile hafif dokunuşlar ile alınız. Ardından silgi ile silme işlemine geçebilirsiniz. Silgi tercihinde de renksiz olanları seçerseniz bir de silginin boya bırakmasını engellemiş olursunuz.  Silginin yetersiz kaldığı halde lekeli kısma hafifçe sürteceğiniz tırnak törpüsü de işinizi görecektir. Yağ lekelerinde ise yine karbonattan yardım alabilirsiniz. Lekenin üstüne bir nebze karbonat dökün ve yağı emmesi için bir zaman bekleyince ıslak beyaz bir bezle nazik bir şekilde siliniz. Eğer gerçekten inatçı bir lekeyle karşı karşıyaysanız son çare olarak süet temizliği için özellikle üretilmiş ürünleri kullanmanız gerekecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Tavan nasıl boyanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?