Su israfı nasıl önlenir?

Evde klozet vb. gibi yerlerde su kaçağı olmadığında da emin olunuz. Eğer var ise hemen tamir ettiriniz. Buna ek olarak klozet su gide...

 

Küresel ısınmanın çevreye olan etkilerinden biri de su kaynaklarımızın gün geçtikçe azalmasıdır. Dolaylı olarak evlerimizde, iş yerlerimizde, ortak alanlarda kısaca her yerde su tüketimimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Su israfını önlemeye günümüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz evlerimizden başlayabiliriz.

Evde klozet vb. gibi yerlerde su kaçağı olmadığında da emin olunuz. Eğer var ise hemen tamir ettiriniz. Buna ek olarak klozet su giderinin içine 500 ml. lik dolu bir su şişesi yerleştirmek suretiyle su giderinin daha az su almasını sağlamış oluruz. Bundan dolayı de klozeti her kullandığımızda sifondan daha az su akmış olur.

Yemek yaparken ıspanak gibi bol yapraklı sebzeleri musluktan akan suyla yıkamak yerine önce bir leğenin içinde bir nebze sirke kattığımız suda bekletip sonrasında yine leğene birkaç defa su doldurup durulayarak temizleyebiliriz. Buna ek olarak bu durulama sularıyla çiçeklerimizi de sulayabiliriz. Böylelikle çiçekler için ekstra su tüketmemiş oluruz.

Küçük çocukların muslukları kullanımlarını da kesinlikle denetlemeliyiz. Musluğa boyu tam anlamıyla yetişmeyen çocuklar doğal olarak musluğu tam kapatamayabilir. Bu da suyun gereksiz yere akmasına neden olur.

Öncelikle suyu kullanırken musluğu sonuna kadar açmayarak işe başlayabiliriz. Sonuna kadar açılmış bir musluktan akan su israfların başında gelir. Buna ek olarak suyu kullanmıyorsak musluğu kapatmalıyız. Hassaten diş fırçalarken yahut tıraş olurken suyu açık bırakmak büyük oranda israfa neden olur. Bunun yerine dişimizi fırçalarken suyu kapalı tutmak ve ağzımızı durularken ve fırçamızı yıkarken musluğu açmak yerinde bir davranış olur.

 

Özel olarak yaz gibi aylarda evin balkonunu her gün kullanıyorsak bolca su ile yıkamak yerine az tozlu olduğu dönemlerde silerek de kullanabiliriz. Bu da su israfını hayli azaltır.

Su israfını önlemek için dikkat etmemiz gerekli olan bir başka nokta ise çamaşır ve bulaşık makinelerini gerekmedikçe ve tam doldurmadan çalıştırmamaktır. Her gün bulaşık yıkamak yerine iki gün içinde bir yıkamak su tüketimini azaltır. Buna ek olarak zaten bulaşık makinesi kullanıyorsak bulaşıkları elde yıkamamalıyız ve gereğinden fazla durulayarak makineye koymamalıyız. Yalnızca tabaklardaki artıklardan kurtulmalı bir nebze suda durulayarak makineye yerleştirmeliyiz. Veyahut benzer halde çamaşır makinesini tam doldurmadan çalıştırmak da israfı önleyecektir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Elektronik ve haberleşme mühendisliği mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?