Ebelik mezunları nasıl öğretmen olur?

4 senelik bir lisans programının ebelik bölümünü tamamlanmalıdır. Ardından pedagojik formasyon eğitimi veren bir üniversiteye formasy...

 

Eğitim Fakültesi mezunları öğretmen olabilse de değişik kısımlardan mezun olanlar da öğretmenlik yapabilir. Bunun için 4 senelik bir lisans programını tamamlamak ve ardından pedagojik formasyon eğitimi almak şarttır. Formasyon eğitimi 2 dönemden oluşur. Bir sene veyahut iki sene süren bir dizi eğitim bilimleri ve öğretmenlik temel becerileri öğrenme sürecidir. Eğitim Fakültelerinde öğretmen adaylarına gösterilen Eğitim Bilimleri derslerinin yoğun bir program ile alınmasına Pedagoljik Formasyon eğitimi denir. Bu eğitimi tamamlayanlar öğretmen olabilir.

Ebeler Nasıl Öğretmen Olabilir?

4 senelik bir lisans programının ebelik bölümünü tamamlanmalıdır. Ardından pedagojik formasyon eğitimi veren bir üniversiteye formasyon eğitimi almak için başvurulmalıdır. Formasyonu tamamlayınca KPSS öğretmenlik sınavına girerek atanmak için yeterli puanı alınmalıdır. Pedagojik formasyon eğitimini almış ebelik mezunları KPSS öğretmenlik sınavından 75 ve üstü puan alıp Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlik kadrolarına atanabilir. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alımları ile ilgili her sene duyuru yapar. Bu duyurularda o sene için ne kadar öğretmen alınacağı ve hangi bölgelerden kaçar öğretmen istihdam edileceği bildirilir.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen olma şartları arasında, formasyon eğitimi alma zorunluluğu vardır. Buna göre lisans mezunu olanlar formasyon eğitimi alırlarsa öğretmenliğe başvuru yapabilirler. Buna göre Ebelik bölümü mezunu bir sağlık çalışanı formasyon eğitimini de tamamlayarak isterse öğretmen olabilir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanları İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Dersler İlişkin çizelgesi bulunur. Bu çizelgeye göre Ebelik bölümünü bitirmiş kişiler sağlık meslek liselerinde aylık okutacağı ders karşılığı olan kısımlar verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'na göre ebeler de öğretmen olabilir.

 

Ebeler hangi okullarda öğretmenlik yapabilir?

Ebeler Sağlık Meslek Liseleri'nde öğretmen olarak çalışabilir. Sağlık Meslek Liseleri 2006 senesinde MEB'e bağlanmıştır. Böylece bu liselere öğretmen olarak atanmanın da yolu açılmıştır. Ebelik bölümünü bitirmiş olup da sağlık alanında çalışmak istemeyenler yeni kariyer penceresi olarak öğretmenliği tercih edebilirler.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Fizyoterapi ve rehabilitasyon mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?