Tarih bölümü mezunları ne iş yapar?

Tarih bölümü mezunu olan adaylar devlette Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu gibi yerlerde çalışabilirler. Ek olarak devlette Osmanlı...

 

Tarih bölümü türkiyede çok üniversitede yer bulan bir kısımdır. Üniversitelerin edebiyat fakültesi içinde yer alan tarih bölümü öğrencilerini TS-2 alanından kabul eder. Yani tarih kısmına girmek istiyor iseniz önce Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’ na sonrasında Lisans Yerleştirme Sınavı-3 ve Lisans Yerleştirme Sınavı- 4’ e girmeniz gerekmektedir. Bunun nihayetinde Türkçe-Sosyal puanınız hesaplanır ve tercihiniz doğrultusunda tarih kısmına girebilrsiniz.

Tarih bölümü mezunu olan adaylar devlette Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu gibi yerlerde çalışabilirler. Ek olarak devlette Osmanlı arşivlerinde tarih bölümü mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Tarih bölgesinde öğrenciler İlkçağ tarihinden Çağdaş Dünya tarihine kadar bütün dönemlerin derslerini görürler. Bunun yanında Osmanlıca dersleri de tarih bölgesinde gösterilmektedir. Tarih bölümü olayları neden sonuç disiplini içinde inceler. Dolaylı olarak kimi tarih kısmında yer bulan derslerde öğrenciler olayları, gidip bizzat yerinde dinlerler.

Tarih bölümünü bitirmiş olan adaylar her şeyden önce pedagojik formasyon eğitimlerini başarı ile tamamladıkları halde devlet okullarında veyahut özel dershanelerde tarih öğretmeni olarak göreve başlayabilirler. Devlet okullarına tarih öğretmeni olarak atanabilmek için her şeyden önce KPSS sınavına ve sonrasında ÖABT sınavına girilmesi gerekmektedir. Buradan yeterli puan alındığı durumda kişiler tercihleri doğrultusunda liselerde tarih öğretmeni olarak göreve başlarlar.

 

Tarih bölümünü bitirmiş olan adaylar istedikleri halde ALES ve YDS sınavlarına girebilirler. Bu sınavlardan aldıkları averaj ile lisans not ortalamasının ortalaması alınır ve yeterli puan elde edildiği halde kişiler üniversitelerde öğretim görevlisi olarak işe başlayabilirler.

Tarih kısmını seçecek kimselerin her şeyden önce sözel becerileri gelişmiş olmalıdır. Tarih bölümü dikkat ve ezber gerektiren bir kısımdır. Tüm savaşların, antlaşmaların yahut göçlerin yılları ezbere bilinmelidir. Benzer zamanda tarih bölümündeki öğrenciler olaylara objektif bakabilmelidir. Her çeşit ön yargıdan sıyrılmış bir biçimde olayları incelemek gerekmektedir. Dili, dini, ırkı ne olursa olsun iki grup arasında yaşanan olaylar tarafsız gözle incelenir. Ek olarak tarih bölgesinde okuyacak öğrencilerin harita bilgisinin de iyi olması gerekmektedir. Çünkü hangi devletin nerede kurulduğunu harita üstünde de bilmek kişilere yorum yaparken kolaylık sağlayacaktır.

Özel sektörde tarihçilere de ihtiyaç vardır. Bilhassa Osmanlıca metin çevirilerinde tarih bölümü mezunlarından yararlanılır. Çok çeviride tarihçilerin hem Osmanlıca bilgisine aynı zamanda metni yorumlama becerilerine ihtiyaç vardır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Matematik mühendisliği mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?