Çek cumhuriyeti'ne nasıl gidilir?

 Çek Cumhuriyeti hem tarih olarak aynı zamanda türlü iş fırsatları olarak ülkemiz adına ilgi çekici bir özelliğe sahiptir. Her yıl ge...

 

Orta Avrupa dendiği zaman akla gelen ilk ülkeler arasında Çek Cumhuriyeti bulunmaktadır. Her yıl gerek iş için, gerek ise turistik olarak çok miktarda kişi Çek Cumhuriyeti'ne hava veyahut kara yolu ile ulaşabilir. 

Hava yolu ile

 Çek Cumhuriyeti hem tarih olarak aynı zamanda türlü iş fırsatları olarak ülkemiz adına ilgi çekici bir özelliğe sahiptir. Her yıl gerek tatil için, gerek toplantılar ve fuarlara katılım için başkent Prag'a çok miktarda yolcu seyahat eder. Bu seyahatler esnasında en fazla tercih edilen yol ise hava yolu seyahatidir. İstanbul üstünden değişik değişik firmaların gerçekleştirdiği İstanbul - Prag seferleri ile Çek Cumhuriyeti'nin başkentine ulaşmak mümkündür. Sözü edilen direkt uçuş, 2 saatlik bir uçuş olmakla beraber mevsim koşullarına göre kimi kez 10 dakikalık bir farklılık de gösterebilir. Öte yandan bilet fiyatları ile ilgili hava yolu şirketine, hangi sınıfta uçulacağına, biletin ne zaman alındığına ve benzer şartlara bağlı olarak bir takım değişikliklerin olabildiği ifade edilir. Hava yolu ile giden yolcuların hava alanında inince vize kontrolleri yapılmaktadır. Yeşil pasaportlu yolcuların vize problemi olmamasına karşın, bordo pasaportlu yolcular Schengen Vizesi almak zorundadır.

Kara Yolu

 Türkiye'den kara yolu ile Çek Cumhuriyeti'ne gitmek biraz uzun lakin keyifli bir seçenek olabilir. Bu seyahatten önce Schengen Vizesi alınmalıdır. Yeşil pasaport sahiplerinin 90 günlük ziyaretleri süresince böyle bir zorunlulukları yoktur. Edirne üstünden Kapıkule Sınır Kapısı kullanılarak Bulgaristan'a geçiş yapılmaktadır ve sonrasında sırası ile Sırbistan ve Macaristan ülkelerine giriş yapılmaktadır. Macaristan'ın sonrasında ister Avusturya üstünden, ister Slovakya üstünden Çek Cumhuriyeti topraklarına varılabilir. Şurada mesafe olarak çok bir fark yoktur. Her iki ülkenin sınır toprakları üstünden, Viyana ve Bratislava başkentlerine de yakın olacak biçimde seyredilip Çek Cumhuriyeti'ne varılabilir. 

 

Çek Cumhuriyeti'nde deniz olmadığı için deniz yolu ile ulaşım mümkün değildir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Brezilya'ya nasıl gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?