Çiçek nasıl dikilir?

Bir çiçek dikilmeden önce çiçeğin ekolojik ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Her çiçek için münasip toprak, sıcaklık, gü...

 

Ev, bahçe, park, teras ve balkon süslemelerinde kullanılan çiçekler bilhassa bahar ve haziran ve temmuz ve ağustos aylarında asıl yerlerine dikilir. Buna ek olarak sonbahar ve kış mevsimindeki aylarda dikilen çiçek çeşitleri de bulunmaktadır. Yetiştirilecek çiçeğin özelliğine göre toprak, ısı, ışık ve sulama gibi bazı konulara dikkatli olunarak dikimin yapılmış olması gerekmektedir.

Çiçek nasıl dikilir?

Bir çiçek dikilmeden önce çiçeğin ekolojik ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Her çiçek için münasip toprak, sıcaklık, güneş ve su ihtiyacı değişiklik gösterir.  Güneş ışığı ihtiyacı fazla olan bir çiçeği gölge yahut yarı gölge bir alana dikmek çiçeğin gelişimini negatif yönde etkilemektedir.

Çiçeklerde saksı değişimi yahut kökten çoğaltma yapılıyorsa, can suyunun dikimden hemen sonra köklere bütünüyle ulaşacak kadar verilmesi gerekmektedir. Bu bölümde isteğe göre sıvı besin takviyelerinden az ölçüde can suyuna ilave edilebilmektedir.

Çiçeğin güneş ihtiyacına göre yer tercihi yapıldıktan sonra en ideal toprak seçimine sıra gelir. Saksı çiçeklerinin büyük bir bölümü çoğu zaman geçirgen ve havadar toprakları sever. Köklerin baskı görmediği, suyu tutmayan, havadar ve hafif topraklarda çok çiçek sağlıklı halde gelişebilir. Genel açıdan benzer aileden gelen çiçekler benzer yetiştirme koşullarına sahiptir. Hassaten dış mekanda dikilen çiçeklerde benzer aileye mensup çiçeklerin beraber ekilmesi, bakımlarını kolaylaştırır.

 

Çiçekler çeşitlerine göre değişik sıcaklıklara ihtiyaç duyar. Bu neden ile bazı çiçekler iç mekanda sabit ısıda yetişirken, bazı çiçekler dış mekanda havadar alanlara ihtiyaç duyar. Çiçeğin ısı ihtiyacına göre yer seçiminin yapılmış olması kök hastalıklarını önleyeceği gibi benzer zamanda sağlıklı gelişmesini de destekler. Isı ihtiyacı karşılanmayan çiçeklerde yapraklarda hasar, kök çürükleri ve çiçek veriminde düşüş gibi sorunlara sıkça rastlanır.

Saksıya yahut bahçeye çiçek dikerken kullanılacak en stabil karışımlardan biri bahçe toprağı, torf ve dere milidir. Ama çiçek çeşidine göre daha geçirgen bir toprak da hazırlanabilir. Saksıya çiçek dikerken, saksının su akışını sağlayacak deliklere sahip olması, toprağın aşırı doldurulmaması ve sıkıştırılmaması kök sağlığı için önemlidir.

Bitki sulamasında en ideal saatler sabah ve akşam saatleridir. Güneşin tam tepede olduğu öğle saatlerinde, buharlaşma miktarı fazla olduğundan suyun toprağın derinlerine işleyebilmesi ve köklerin sudan daha çok yararlanabilmesi için sabah ve akşam saatleri tercih edilir. Kullanılacak suyun oda sıcaklığında olması, aşırı soğuk sudan kaçınılması bitki sağlığı için önemlidir.

Çiçek Dikim Dönemleri

Ocak

Soğanlı ve rizomlu ilkbahar ve erken yaz çiçekleri Şubat: Lale, şebboy, karanfil Mart: Menekşe, papatya, karanfil, nergis, çuha Nisan: Akşam sefası, glayol gibi tohumdan üretilen yaz çiçekleri Mayıs: Kadife, kına, nergis

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Evde limon ağacı nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?