Parke nasıl cilalanır?

Cilalama işleminde cila sürümünden sonra asgari iki gün zeminde dolaşmayın. Cilanın tam olarak kurumasını bekleyin. Tersi durumunda l...

 

Parke gibi ahşap malzemeli ve cilalı zeminler, türlü etkenlerden ötürü zamanla parlaklığını kaybeder. Her ne kadar düzenli temizlik yapısal ve koruyucu malzemelerle destek sağlansa da parkeleri bir zaman sonra tekrar cilalamak gerekecektir. Parke zemin, mekana kazandırdığı estetik görünümü sebebi ile ihtiyacı olan bakımın hakkını verecektir.

Cilalama işleminde cila sürümünden sonra asgari iki gün zeminde dolaşmayın. Cilanın tam olarak kurumasını bekleyin. Tersi durumunda lekelenmeler ve bozulmalar yaşanabilir. Bu zaman zarfında cilanın kimyevi kokusundan bir zarar görmemek için odanızı muhakkak havalandırın.

Parke cilalama işlemini, parkenizin eskidiğini, yıprandığını düşündüğünüz zaman yenileyebilirsiniz. Bu süreç, parkenize uyguladığınız temizlik ve kullanım koşullarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Cilanın daha uzun zaman kalması için parkenizin bakımını yapın ve dikkatli kullanın.

Düzenli cila işlemi parkenin her daim ilk günkü gibi görünmesini sağlayacaktır. Cilalama işlemi, temizlik, zımpara ve cilalama olarak üç aşamadan oluşur. 

Macun formdaki cila, uygulanması daha zor bir ciladır. Daha sağlam olduğunda hata payında veyahut bir sonraki cilalı işlemde çıkarılmasında zorluk yaşanacaktır. Sıvı cila ise daha kolay uygulanacaktır ve dayanıklılığı da parke kullanımınıza göre farklılık gösterebilir.

 

Temizleme safhasında kimyevi içeren yüzey temizleyicileri mutlaka kullanmayın. Bu kimyasallar parkeye ve cilasına zarar vermektedir. Tıpkı bu kimyevi temizleyiciler gibi su da cilaya ve ahşaba zarar veren bir maddedir. O neden ile ahşap ve parke için özellikle üretilen temizleyicileri kullanmak en doğrusu olabilecektir 

Lekelerinden, pürüzlerinden arınan parke yüzey cilalanma işlemine kullanıma hazır duruma gelir. Cilalama işleminde iki tür ciladan biri seçilebilir. Bu cilalardan biri yoğun, macun kıvamlı bir ciladır. Diğeri ise sıvı, likit ve akışkan bir formdadır. 

Temizlik işleminin sonrasında zemindeki leke ve çizikleri yok etmek için zımpara vasıtasıyla zımparalama işlemine geçilir. Parke zımparası klasik kağıt zımparalardan farklıdır ve zımpara makinesi olarak büyük yapı marketlerden temin edilebilmektedir. Zımparalama işlemi bitince yüzeyde hiç toz kalmamaması için parkedeki tozlar güzelce silinmelidir.

Bu işlem profesyonel kişiler ile yapılacağı gibi gereken malzemeleri temin ederek kişisel olarak da gerçekleştirilebilir. Yazımızı okuyarak adım adım parke nasıl cilalanır öğrenebilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Minder nasıl seçilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?