Parke temizliği

Parke temizliğinde önemli olan iki büyük unsur vardır. Bunlardan birincisi zaman geçtikçe oluşan küçük çizikler, ikincisi ise sudur....

 

İç mekanlarda tamamlayıcı ürün olarak sıkça kullanılan parkeler, dekorasyonda seçilen tasarımlara göre renk ve desen konusunda geniş bir çeşitlilik sunabilmektedir. Ahşap parkeler, temizliği ve bakımı zor olan döşemelerdir.

Parke temizliğinde önemli olan iki büyük unsur vardır. Bunlardan birincisi zaman geçtikçe oluşan küçük çizikler, ikincisi ise sudur.

Parke temizliği ve bakımında atlanmaması gereken ayrıntılar nelerdir?

Alt tarafı ıslak ayakkabılar veya kuruması için bir köşeye konmuş şemsiyeler parke yüzeyine zarar vermektedir. Bu durumdan bilhassa kaçının.

Parke temizliği için özel üretilmiş spreyler parkeleri parlatmak için tercih edilebilmektedir.

Temizliğin ilk aşaması toz almaktır. Parkelerin tozunu alır iken yumuşak başlık taktığınız bir elektrik süpürgesi kullanın.

Toz alma işlemi bitince tam olarak sıkılmış bir bezle silme işlemini gerçekleştirin. Silme suyuna gelşigüzel ve fazlaca deterjan eklemek yüzeylere zarar vermektedir. Parkelerinizi uzun bir zaman kullanmak ve yeni görünmelerini sağlamak için parke temizliği için özellikle üretilmiş ürünleri tercih edin.

Yine sandalyeler zararsız gibi görünse de parkelerin bir numaralı düşmanıdır. Kontrolsüzce sağa sola hareket ettirilen sandalyelerin ayakları parkenin yüzeyini çizer. Bu problemi çözmek, sandalyelerin ayaklarına küçük keçe parçaları yapıştırmak kadar kolaydır.

 

Parkelere cila yaptırmak dış etkenlere ve darbelere karşı koruyucu özellik kazanmalarını sağlamaktadır. Cila, yüzeyleri kalkan gibi korumanın yanında daha parlak görünmelerini sağlamaktadır.

Parke temizliğinin sürekli aralıklar ile yapılmış olması gerekir.

Halıyı süpürdüğünüz alçak fırçalı süpürgeyle parkeleri süpürmek yerine azıcık daha yüksek fırçalı süpürge başlığı kullanın. Bu vesileyle çizik oluşumunu önlemiş olursunuz.

Fayans temizliği için üretilmiş temizlik ürünleri parke temizliği için münasip değildir.

Diğer dikkat gerektiren konu da ayakkabı topuklarının oluşturduğu çiziklerin önlenmesine yöneliktir. Kalabalık bir davet veya organizasyonda konukların ayakkabı topukları parkelerinize zarar verebilir. Bu hali ortadan kaldırmak için küçük ve kurtarıcı kilimler kullanabilirsiniz. Bu kilimleri özel olarak maksimum basılan yerlere koymaya dikkatinizi açık tutun. Kilim yerine paspas da kullanabilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ahşap boyama malzemeleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?