Paris turu

Seine nehrinin iki yakasına kurulu olan aşklar ve aşıklar şehri olan Paris, bilim, kültür, sanat, moda ve turizm alanlarında da Frans...

 

Seine nehrinin iki yakasına kurulu olan aşklar ve aşıklar şehri olan Paris, bilim, kültür, sanat, moda ve turizm alanlarında da Fransa’nın baş şehridir. Görkemli Eyfel Kulesi, 2000 senelik tarihi, binlerce tarihi eseri ile Avrupa’nın en gözde turizm şehridir. Paris'i her sene takriben 30 milyon kişi ziyaret eder. Bir çok çift için evlilik planlarının vazgeçilmeyen bir parçasıdır. O nedenle aşıklar şehri ünvanını hak eder. Benzer zamanda Paris sokaklarında yürüyüş yapmak bile unutulmaz bir zevktir. Paris Fransız mutfağının en güzel örneklerini bünyesinde barındırır. Eğer dünyanın en güzel şehirlerinden Paris’i görmek istiyor iseniz aşağıdaki uyarıları dikkate almalısınız.

Schengen ülkeleri arasında yer bulan Fransa’ya vize için şahsi başvuru gerekir.

Paris Fransız mutfağının en güzel örneklerini sunacaktır size. Zengin yemek kültürüne sahip olan şehirde helal et kullanan bir çok lokanta da mevcuttur.

Paris dünyanın en pahalı şehirlerinden biridir.

Paris’te araba kiralamak akıllıca bir fikir değildir. Trafik ve park problemi gezinizi eziyete dönüştürebilir.

Paris’in kışın takriben sıcaklığı 5-6 derece yazın ise 24-25 derecedir. Kış mevsiminin soğuk olduğunu, yaz mevsiminin kalabalık olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenden dolayı Nisan- Mayıs ayları rahat gezmeniz açısından en güzel aylardır.

Parisliler kaba ve kibirli olmalarıyla tanınırlar. Metroda yüksek sesle konuşmak işten dönen insanlar tarafından güzel karşılanmayabilir ve sert bir bakışla uyarı gönderebilirler.

 

Tur ile gitmeyi düşünmüyorsanız İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerden Paris’e seferler düzenlendiğini bilmenizde yarar var.

Paris’te o kadar çok gezilecek yer var ki, eğer iyi bir planlama yapmazsanız bu gezi sizin için çok verimli olmayabilir.

Tur firmaları müşterilerine değişik seçenekler sunmaktadır. Tur firmalarından seçenekler hakkında detaylı bilgi alınır.

Paris’te Neler Yapmalı?

Dünya’nın sanat ve kültür başkenti Paris’e gelmişken muhakkak müzeler ve galeriler gezilmelidir. Centre George Pompidou, Musee d’Orsay ve Louvre Müzesi ilk tercihleriniz olabilir. Louvre Müzesindeki Mona Lisa tablosu kesinlikle görülmelidir.

Eyfel, Notre Dame Katedrali, Sacre Coeur Kilisesi, Şanzelize Caddesi gibi önemli mekanlar kesinlikle ziyaret edilmelidir.

Seine kıyısında yürüyüş yapılmalı, mağazalar antikacılar gezilmeli ve çay içilmelidir. Yürümek yorucu geliyorsa tekneye de binilebilir.

Bistro, Brasserie Balzar, Brasserie Lipp, Julien, La Coupole gibi mekanların birinde yemek yenip şarap içilmelidir.

St. Honore Colette’de bir tur atıp modanın başkenti görülmelidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bozcaada turu önerileri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?