Mdf nedir?

Dayanıklılığı ve fiziki özellikleri ile masif ahşaptan geri kalmayan MDF, türlü boyanabilir ve her çeşit kaplama malzemesiyle kaplana...

 

İlk MDF üretimi ağaç atıklarının değerlendirilmesi amaçlı 1965 senesinde yapılmıştı. Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve orta yoğunluktaki lif levha anlamına gelen MDF türlü ağaçlardan ve hammaddelerin liflerinden elde edilir. Belli bir nem seviyesine kadar kurutulmuş olan liflere liflere %9 ile 11 oranında sıcakta katılaşan yapıştırıcılar eklenmektedir. Kuruyan karışım belli bir sıcaklık ve basınç seviyesinde preslenerek, mdf levhaları biçimine gelir. MDF’nin fiziki yapısı homojendir. Bütün noktalardaki lif yoğunluğu biri birine eşittir. Bu da levhaların daha sağlam olmasını ve kolay bir şekilde işlenmesini sağlamaktadır. Kullanım alanlarına göre türlü kalınlık ve yoğunluğa sahip olmakla beraber 2,5 mm- 30 mm kalınlığında ve 0,55-0,80 g/cm3 yoğunluğunda üretilirler. En fazla kullanılan yoğunluk 0,70-0,80 g/cm3’tür.

MDF Nasıl Üretilir?

Dayanıklılığı ve fiziki özellikleri ile masif ahşaptan geri kalmayan MDF, türlü boyanabilir ve her çeşit kaplama malzemesiyle kaplanabilir. MDF’nin eğilme direnci ve esnekliği yüksektir. Envaiçeşit vida ve çivi için yüksek tutuculuğa sahiptir.

MDF levhalarının takriben %90’ını odun oluşturmaktadır. Türlü ağaçlardan elde edilen odunlar yoğun buhar verilerek liflerine ayrıştırılır. Daha sonrasında bu liflere türlü yapıştırıcılar ve sertleştiriciler eklenmektedir. İlk presleme işlemiyle kabataslak hatları verilen levha, ikinci presleme sonrası son durumunu alır. İkinci pres işlemi basınçlı sıcak preslemedir. Sıcak preslemede amaçlanan levhanın ısıtılarak liflerin biri birine tam olarak yapışmasını sağlamak ve levhayı istenen kalınlığa getirmektir.  Son bölümde presten çıkan levhalar soğuyunca, pürüzsüz olması için zımparalanır ve kullanıma münasip hale gelir.

 

MDF Nerelerde Kullanılır?

MDF ahşaba alternatif olarak, ahşabın kullanılmış olduğu çok sektörde kullanılır. Türlü kalıplardan mobilya ürünlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılan MDF levhalar reçine ve tutkal kullanılarak türlü dekor kağıtlarıyla kaplanır. Yanmaya ve suya geçirgenliğine karşı sağlam hale gelen bu levhalara MDF-LAM denilir. Modüler mobilya üretiminde yoğun olarak kullanılabilen ham MDF, lake mobilyalarda devamlı kullanılmaktadır. Lake mobilya, ham MDF’nin yüzeyinin astarlanarak lake ile boyanmasıyla oluşturulmuş hayli sağlam ve kaliteli bir mobilya türüdür.

MDF-Lam ise ham MDF’nin kaplama malzemesiyle kaplanması ile oluşur ve mobilya alanında kullanılmaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tuz ruhu nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?