Matkap nasıl kullanılır?

Önemli olan matkap kullanmayı bir kere öğrenebilmek… Daha sonrasında tüm montaj ve tamirat işlerinin ustasısınız artık…...

 

Metal, ahşap, fayans ve beton gibi bütün sert yüzeylere delik açmaya yarayan alettir matkap. Bir tür her evin ihtiyacı. Evde duvara bir şey mi asılacak; al matkabı, del duvarı. Bir yere vida mı takılacak; hem takar hem sıkar. Bütün montajların vazgeçilmezi.

Önemli olan matkap kullanmayı bir kere öğrenebilmek… Daha sonrasında tüm montaj ve tamirat işlerinin ustasısınız artık…

Matkap kullanırken nelere dikkat edilmeli

Her işte olduğu gibi matkap kullanımında da en ehemmiyetli unsur güvenlik. Deleceğimiz yüzeyin altından elektrik veya gaz hattının geçmediğinden emin olmalıyız. Bunu yapmak için kablo detektörüyle deleceğimiz yüzeyi kontrol etmeliyiz. Matkabımız elektriğe bağlıyken suyun altına tutmamalıyız. 

Doğru vidalama için dübel boyu ile delik boyunun benzer olması gerekir. Böylelikle dübel deliğe tam oturacak ve sağlıklı montaj işlemi gerçekleşecektir. Bunu yapmak için dübeli matkap ucunun yanına getirerek matkap ucuna küçük işaret koyabiliriz.bu işlem için renkli elektrik bantları idealdir.  Böylelikle dübel boyundan büyük delik açmanın önüne geçebiliriz.

Peki delme işlemi için ucumuzu seçtik.  Yine matkapla yapacağımız işlem yüzeye göre değişecektir. Beton yüzey deleceksek önce deleceğimiz noktaya kalemimizle bir işaret koyuyoruz. Matkabımızı darbeli ayarına getiriyoruz.  Matkabımızın ucunu bu  noktaya dayıyoruz. Matkabımızı sıkı tutup çalıştırıyoruz ve sertçe ileri doğru ittiriyoruz. Normalden hızlıya doğru delme işlemimizi tamamlıyoruz.  Deliğimiz açılınca  matkap ucumuzu çıkarıyoruz ve deliği üfleyerek temizliyoruz.

 

En önemli olanı uç tercihi. Matkabı kullanacağımız yüzeye göre uç seçimimizi yapmalıyız. Eğer beton yada duvar yüzeyinde kullanacaksak sert uçları tercih etmeliyiz.Aynı zamanda ucu küt olmalıdır.  Böylece ucumuz kırılmayacak duvarımız veya betonumuz fazla hasar görmeden işimizi halledebileceğiz. Eğer ahşap yüzeylerde kullanacaksak daha narin bir delim yapacağız anlamına gelir. Bu sebeple kullanacağımız uç sivri ve ahşap delmek için hazırlanmış narin bir uç olmalıdır.

Bütün bunların yanı matkabımızla değişik işler de yapabiliriz. Örnek verirsek zımpara. Bu amaçla üretilmiş aparatlar vesilesiyle matkabın hızlı dönme gücünden faydalanabilirsiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Ev tamir setinde neler olmalı? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?