Tavan vantilatörü nasıl takılır?

Doğal serinlik sağlayan vantilatörlerin bir türü de tavan vantilatörleridir. Bu tarz vantilatörleri diğerlerinden ayıran özelliği tav...

 

Hava dolanımı sağlayarak doğal serinlik sağlayan araçlardan birisi de vantilatörlerdir. Vantilatörler açılı yaprakları ile arkalarında kalan havayı öne doğru göndererek hava akımı yaratırlar. Arkalarında boşalan alanın tekrar hava ile dolması da odadaki havanın devamlı dolanmasına neden olur.

Tavan Vantilatörü Nasıl Takılır?

Montaj aparatı tavana sabitlendikten sonra da vantilatörün motorunun bulunmuş olduğu gövdesi vidalarla montaj aparatına sabitlenir.

Montaj için yer belirlendikten sonra vantilatörün tavan montaj aparatı tavana dayanarak deliklerinden tavan işaretlenir. Daha sonrasında işaretlenen yerler matkap ile delinir. Deliklere dübel takıldıktan sonra montaj aparatı tavana vidalarla sabitlenir.

Vantilatörün bağlantı kabloları daha önce hazırlanmış olan elektrik kablolarına bağlanır. Bu işlemde nötr ve faz kablolarının münasip olarak bağlanmasına dikkatli olunması gerekir.

Tavan vantilatörü takılmadan önce takılacak olan yer belirlenmelidir. Eğer lamba yerine takılacaksa ilk başta bağlı olan avize veyahut lamba duyu yerinden sökülmeli, bu iş yapılmadan önce de elektrik bağlantısı sigortadan kesilmelidir. Tavan vantilatörünün takılacağı yerde elektrik bağlantısı yoksa buraya elektrik hattı çekilmelidir.

Elektrik bağlantısı yapıldıktan sonra açıkta kalan kablolar plastik kutunun yahut bu iş için kullanılan parçanın içine toplanır ve bu parça tavana temas edecek halde yukarıya itilerek sabitlenir.

 

Montaj esnasında bütün vidaların güzelce sabitlenmesine dikkatli olunması gerekir. Gevşek vidalar tavan vantilatöründe başta titremelere, daha sonraki zamanlarda sallanmalara neden olabilir.

Son olarak da vantilatörün pervaneleri ana gövdeye vidalarla sabitlenerek montaj tamamlanır.

Doğal serinlik sağlayan vantilatörlerin bir türü de tavan vantilatörleridir. Bu tarz vantilatörleri diğerlerinden ayıran özelliği tavana monte edilmeleridir. Tavan vantilatörlerinde isteğe bağlı olarak lambalı modeller de tercih edilerek aydınlatma da sağlanabilir. Tavan vantilatörleri seçilirken odanın büyüklüğü ve tavan yüksekliği dikkate alınır. Vantilatör tercihinde yaprakların kalitesi, genişliği ve açısı çok önemlidir. Kalitesiz ürünlerde ve yapraklarının açılarının birbiri ile uyumlu olmadığı modellerde genelde ses ve sallanma sorunları meydana gelebilir.

Tavan vantilatörleri genel olarak yavaş bir kademede devamlı olarak kullanılarak konfor sağlarlar. Kullanımları için de üzerlerine bulunan anahtar aşağı doğru sallanan bir ip ile kontrol edilebileceği gibi montaj şekillerine ve ürünün özelliklerine göre tavan vantilatörleri uzaktan kumanda ya da duvar anahtarı ile de kontrol edilebilmektedir

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Boya nasıl seçilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?