Marka başvurusu nasıl yapılır?

Marka başvurusunda, markanın sınıfının belirlenmesi çok önemlidir. Doğru biçimde tasnif edilmemiş ve meslek grubunda belirtilmemiş ma...

 

Firmaların, fabrikaların ve şirketlerin ortaya koyduğu bir ürünün yasal haklar ile korunması ve ticari açıdan kazançlı bir yapıya çevrilmesi durumu markalaşmayı oluşturur. Marka ile beraber geniş kitlelere ulaşmak ve tanınmak her açıdan daha doğru stratejidir. 

Marka başvurusunda, markanın sınıfının belirlenmesi çok önemlidir. Doğru biçimde tasnif edilmemiş ve meslek grubunda belirtilmemiş markaların tescillenmesi çok düşük bir ihtimaldir. 

Markaya başvuru kadar, bu başvurunun zamanlaması da hayli önemlidir. Doğru zamanda yapılmış olan başvurudan sonra, markanın tescil sürecinde piyasaya sürülmemesi gerekir. Marka sahipleri, tescil başvuru sürecinin tamamlanmasını beklemelidir. Bu süreç takriben bir senede tamamlanır. Tescil başvuruları markanın oluşumunu kesinleştirmez. Türk Patent Enstitüsü tescil başvurusunu aldıktan sonra o markanın orijinalliğini denetler. Piyasada benzer marka olması tescil sürecini aksatabilir. TPE tescil olarak onay verse dahi üçüncü şahısların bu karara itiraz etme hakkı vardır. 

Marka tescilinin başvurusu hızlı halde yapılabilmektedir. Bunu yapmak için online başvuru yöntemi kullanılmalıdır. Marka başvurusu Türk Patent Enstitüsü'ne gidilerek de yapılmaktadır. Ama Türk Patent Enstitüsü yalnızca Ankara'da bulunmuş olduğu için bu süreç zaman kaybına neden olabilir. Marka sahipleri elektronik imza ile TPE internet sitesine girerek başvuruda bulunabilir. Türk Patent Enstitüsüne başvurular 1 saat içinde onaylanmakta ve tamamlanmaktadır. 

 

Türkiye'de ürünlere marka yetkisini veren tek kurum Türk Patent Enstitüsü'dür. Genelde " TPE " olarak bilinen bu kurum patent ve marka yetkisini yasal haklar ile beraber evrensel değerlere uygun halde hak sahiplerine vermektedir. Türk Patent Enstitüsü'ne markanın tescili başvurusunda bulunurken göz önünde bulundurulması gerekli olan önemli unsurlar bulunur" Her tescil başvurusu markaya dönüşür " diye bir hal bahsi geçen değildir. 

Marka başvurusu yaparken birden fazla başvuru hakkı da bulunur. Bu hal marka sahipleri için avantajdır. Fazla başvuru yapmak, meydana gelebilecek aksaklıkları azaltabilmekte ve markanın tescillenme olasılığını artırmaktadır. 

Marka tescil başvurusunda bulunduktan sonra bu süreç yakından takip edilmelidir. Takip edilmeyen başvurular, son işlemlerin tamamlanmamasından ötürü geçerliliğini yitirmektedir. Çok marka, tescillenmesine karşın takip edilmediği için onaydan düşebilmektedir. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Marka nasıl büyütülür? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?