Biyoteknoloji nasıl bir bölümdür?

TÜBİTAK tarafından yapılmış olan Vizyon 2023 Teknoloji Ön Çalışması raporunda biyoteknoloji çok önemli beş teknoloji faaliyet branşı ...

 

Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak çokca yeni değişik alan ve dallarda eğitilmiş kişilere ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçların karşılanması için üniversitelerde yeni kısımlar açılmıştır. Biyoteknoloji bölümü bunlardan biri olarak bu günlerde popülerliğini artırmaktadır ve geleceği parlak olarak gözüken meslek dalları arasında yerini almıştır.

Büyüme geriliği gibi problemlere çözüm olacak veyahut bulaşıcı hastalıklara önleyecek proteinlerin üretimi

Rekombinant ilaç ve aşıları sentezleyecek transgenik bitkilerin araştırılması ve geliştirilmesi

AIDS, kanser gibi çok hastalığın tedavisi ve önlenmesinde kullanılacak genetik ürünler yapılmış olması

Zarar gören beyin hücreleri ve omuriliğin onarılması

Organik atıkları metabolize edebilecek bakterilerin ortaya çıkarılması.

TÜBİTAK tarafından yapılmış olan Vizyon 2023 Teknoloji Ön Çalışması raporunda biyoteknoloji çok önemli beş teknoloji faaliyet branşı arasında sayılmış ve Türkiye'nin gelecekte biyoteknoloji branşında küresel bir güç durumuna gelme fırsatına sahip olduğu rapora yansıtılmıştır. Biyoteknoloji, yalnızca kişilerin yaşam kalitesinin yükseltilmesiyle sınırlı olmayıp iktisadi ve teknolojik bir değişiklik kazandıracak önemli bulunan bir kısımdır. Biyoteknoloji alanında yetkin, bilgili insan gücü yetiştirilmesini ve üniversite-sanayi ortaklığının artmasını amaçlar.

 

Üniverste tercih dönemindeki öğrencilerin her kısımda okuyan öğrencilerde olduğu gibi branşlarında kendilerini geliştirmiş, bilgili olmaları çok önemlidir.

Biyoteknolojinin bu günlerde üstünde yaptığı bazı çalışmalar:

Biyoteknoloji bölümü tercih zamanındaki çok öğrencinin merak ettiği ve ilgi duyduğu bir alandır. Ama meslek ile ilgili son günlerde pek mezun olmadığından ve Türkiye'de yakın zamanda açılan bir kısım olduğundan öğrenciler merak ettikleri sorulara yanıt bulamayabiliyor. Biyoteknolojiye bakıldığı zaman son yirmi senede moleküler biyoloji, kimya ve gen teknolojisi kısımlarında yakalanan büyük başarılar bulunmaktadır. Biyoteknoloji, hızlı gelişmenin ve ilerleyişin yükseltici gücü olmuş ve bu teknoloji de hızlanarak çok çok geniş çerçevede sanayi ve hizmet sektörünü kapsayan ve etkileyen hale gelmiştir. Dünyanın karşılaştığı çok sağlık, doğal kaynak ve ekosistemlerin devam etmesine ilişkin sorulara teknolojik çözümler üretir değişik endüstrilerdeki çözümleri ile verimlilik artışına büyük katkılar getirir. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği nasıl okunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?