Pekmez ne zaman yenmeli?

Bunlara ek olarak, yalnızca tek bir tür pekmez yoktur. Üzüm pekmezi, dut pekmezi, ardıç pekmezi, keçiboynuzu pekmezi ve pancar pekmez...

 

Pekmez, vücut için en ehemmiyetli enerji kaynaklarından biridir. İçerdiği potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve karbonhidrat ile de vücudumuzun diğer ihtiyaçlarını karşılar. Vücudumuzun dinç olmasını sağlayan pekmezin doğru tüketilmesi de hayli önemlidir. Peki pekmez ne zaman ve nasıl tüketilmeli?

Bunlara ek olarak, yalnızca tek bir tür pekmez yoktur. Üzüm pekmezi, dut pekmezi, ardıç pekmezi, keçiboynuzu pekmezi ve pancar pekmezi en popüler pekmez çeşitleridir. Bu sebep ile, bütün pekmez çeşitlerini deneyin ve içlerinde yalnız olarak tüketebileceğiniz bir pekmez türü var ise bunu tercih edin.

Özel olarak çocukların pekmezin tadını sevmemelerinden ötürü, değişik yöntemler geliştirilmiş ve bu yöntemler, pekmezi yalnız olarak tüketemeyenler için kurtarıcı olmuştur. Tahin bunların başında gelir. Tahin ile pekmez karıştırıldıklarında, özel olarak kahvaltılar için çok leziz bir karışım elde edilir. Tahin ile pekmezin birbirlerini dengeleyen tatları vardır ve tahin pekmezin iç bayıcı tadını yumuşatır. Bu neden ile, yalnız olarak pekmez tüketemiyorsanız, pekmezi tahinle karıştırıp tüketmeyi deneyin.

Her şeyden önce, pekmez hayli yoğun bir besin olduğundan ötürü tüketilmesi bilhassa zordur. Bu sebep ile, yüksek ölçüde değil de az miktarlarda tüketilir. Bilhassa kan değerleri düşük olanlar için, sabahları aç yahut tok karnına bir yahut iki yemek kaşığı pekmez tüketimi önemlidir. Yalnız, bunu alışkanlık şekline getirmeli ve hergün kesinlikle belirtilmiş ölçüde pekmezi yemelisiniz.

 

Tahin pekmezin yanısıra, karsambaç tatlısı olarak da bilinen ve özel olarak Türkiye'nin güney illerinde popüler olan bir tatlı da mevcuttur. Bu tatlı, temiz kar yahut rendelenmiş buzun üstüne pekmez dökülmesiyle yapılmaktadır. Pekmezi bu biçimde de tüketebilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Okaliptüs çayı nasıl içilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?