Kosta rika'ya nasıl gidilir?

Kosta Rika'ya aktarmalı olarak yapılmış olan yolculuk süresi aktarma yapılmış olan ülke ve yol haline bağlı olarak 15 ile 30 saat ara...

 

Başkenti San Jose olan ve Amerika kıtasında yer bulan Kosta Rika'nın adı zengin kıyı anlamına gelir. Kosta Rika'nın sınır komşuları Panama ve Nikaragua'dır. Kosta Rika dünyada ordusu olmayan tek ülke olma özelliğine sahiptir. 

Kosta Rika'ya aktarmalı olarak yapılmış olan yolculuk süresi aktarma yapılmış olan ülke ve yol haline bağlı olarak 15 ile 30 saat arasında değişiklik göstermektedir 

Şehre Amerika üstünden yapılmış olan yolculuklar Miami, Atlanta, New York veya Houston üstünden yapılmaktadır. New York'tan Kosta Rika'nın başkenti Son Jose'ye her gün bir kaç sefer düzenlenir. 

Kosta Rika Türkiye'ye hayli uzak mesafede olan ülkelerden bir tanesidir. Kosta Rika'ya yapılmış olan seyahatlerde çoğunlukla hızlı ve rahat olması nedeni ile hava yolu tercih edilir. Türkiye'den Kosta Rika'ya direkt uçuş seferleri bulunmaz. O yüzden yolculuklar aktarmalı olarak yapılmaktadır. Türkiye'den Kosta Rika'nın başkenti San Jose'ye aktarmalı olarak Avrupa yahut Amerika üstünden gidilir.

Şehre Avrupa'dan Amsterdam, Paris ve Frankfurt üstünden aktarma yapılmaktadır. Bilet fiyatları uçuşların az olması nedeni ile hayli pahalıdır. Bunu yapmak için biletin seyahat tarihinden birkaç ay önce alınması önerilmektedir. Avrupa aktarmalı yolculuklarda uçuş süresi takriben 15 saat olarak hesaplanır. 

Kosta Rika ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemez. Ülkeye pasaportla beraber giriş yapılmaktadır. Bunu yapmak için pasaportun kullanım süresinin ülke seyahatinden dönüş tarihi itibari ile 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Ülkeye kara sınırından giriş yapmayı düşünenlerin giriş işlemleri sıkı bir denetim nihayetinde gerçekleşir. 

 

Kosta Rika tropikal iklimin tesiri altında olan bir ülkedir. Ülkede iklim bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Bunu yapmak için ülkeye giderken seçilecek münasip dönem gidilecek bölüme göre seçilir. Ülke geneli için en ideal dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Çünkü bu aylar arası yaşanan dönem ülke genelinde yağış olaylarının minimum yaşandığı devredir 

Kosta Rika'ya diğer ulaşım hali ise komşu ülkelere gidip kara sınırını kullanarak ülkeye gitmektir. Sınır komşusu olan Panama bu seçenek için en ideal ülkedir. Bu seçenekte yol masrafı daha az olur. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Ekvador'a nasıl gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?