Klozet nasıl seçilir?

Klozetler banyolarda hem konforun, aynı zamanda dekorasyonun önemli parçalarıdır. Banyo için yeni klozet seçilimi yapılırken, çok mik...

 

Klozetler banyolarda hem konforun, aynı zamanda dekorasyonun önemli parçalarıdır. Banyo için yeni klozet seçilimi yapılırken, çok miktarda modelin arasından en ideal tercihi yapmak için bazı noktalara dikkatli olunması gerekmektedir.

Klozet Nasıl Seçilir?

Tercih edilen klozet modeli kolay temizlenebilir özellikte olmalıdır. Bazı firmalar temizlenebilirliği arttırmak için oluksuz klozet modelleri tasarlamışlardır.

Seçilecek klozet modellerinin uzun bir zaman bir garantisi olmalıdır. Klozetin özel olarak sararmaya ve çatlamaya karşı garantili olmasına dikkatli olunması gerekir.

Klozet kullanımının çok çok konforlu olması için elektrik bağlantılı ve kendinden ısıtmalı kapaklı modeller tercih edilebilmektedir.

Klozetler zemin üstüne yerleştirilenler ve duvara asılanlar olarak iki tiptedirler. Asma klozetler duvara monte edilirler ve klasik tip klozetlere göre daha az yer kaplarlar. Asma klozetlerin daha az yer kaplamalarının bir nedeni de rezervuarlarının gömme tip olmasıdır. Zemin üstüne yerleştirilen klozetler genelde rezervuarlarıyla takım olarak satılırlar. Bu tarz klozetlerde de son derece şık tasarımlar mevcuttur.

Asma klozetlerde, gözle görünür bir rezervuar olmadığı için, klozet arkasında kullanılan dekorlar daha çok ön plana çıkar. Ek olarak gömme rezervuarın dışarıdan görülebilen tek parçası olan kapağı da, duvar dekorunda şık bir ayrıntı olarak görünür. Klozetin hem daha az yer kaplaması, aynı zamanda daha şık görünmesi için asma klozetler tercih edilebilmektedir. Fakat bu tarz bir klozet almadan önce, klozetin koyulacağı yerin montaj için münasip olup olmadığı tespit ettirilmeli, klozet montajı da deneyimli bir ustaya yaptırılmalıdır.

 

Klozet tercihinde su tasarrufu için olabildiğince düşük kapasiteli rezervuarlara sahip olan ürünler tercih edilmelidir. Ek olarak rezervuarda az ve çok su veren ikili kontrol mekanizması da olmalıdır.

Klozet modelleri ek olarak oval ve köşeli olarak da ikiye ayrılır. Bu modellerden de banyo dekorasyonuna münasip olan birisi tercih edilmelidir.

Zemin üstüne yerleştirilen klozetler ise değişik tasarımlarla tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Montajı ve bakımı asma klozetlere göre daha kolay olan bu klozetler, dilenirse kendi rezervuarıyla yahut modelin özelliğine göre değişik tip bir rezervuarla da kullanılabilmektedir.

Seçilen klozette amortisörlü tipte bir kapak bulunması, kapağın sessiz ve yavaş bir biçimde kapanmasını sağlamaktadır. Bu da hem gürültü oluşumunu engeller, aynı zamanda özel olarak çocukları çarpmalardan kaynaklanan küçük kazalardan korur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ev nasıl döşenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?