Klozet kapağı nasıl değiştirilir?

Eski klozet kapağı yerinden çıkartıldıktan sonra yenisi sökme işleminin tam tersi uygulanarak yerine takılabilir. Bunu yapmak için ke...

 

Banyo konforunun önemli gereçlerinden birisi olan klozet kapakları kullanıma bağlı olarak zaman geçtikçe eskirler ve deformasyona uğrarlar. Klozet kapaklarında yaşanan sorunlar çoğu zaman bağlantı noktalarıyla ilgilidir. Buna ek olarak çatlamalar ve kırılmalar da klozet kapaklarının değişmesini gerektirebilir.

Klozet Kapağı Nasıl Değiştirilir?

Eski klozet kapağı yerinden çıkartıldıktan sonra yenisi sökme işleminin tam tersi uygulanarak yerine takılabilir. Bunu yapmak için kelebek cıvatalı kapakların vidaları montaj deliğinden geçirilir ve alt kısımdan kelebek cıvatalar vidalara geçirilerek sıkılır. Diğer modellerde ise montaj aparatı deliğe geçirilerek vidalarla sıkılır ve klozet kapağı dik bir biçimde montaj aparatlarına geçirilerek sabitlenir.

Bazı metal montaj ekipmanları ise suya maruz kaldıkları için oksitlenmiş olabilirler. Oksitlendiği için sökülmeyen vidaların üstüne pas sökücü uygulandıktan sonra kolaylıkla söküleceklerdir.

Klozet kapağının değiştirilebilmesi için hepsinden önce eski kapağın sökülmesi gerekmektedir. Eski tip klozet kapakları, montaj deliğine geçirilen vidaların alt kısımdan kelebek cıvatalarla sıkılmasıyla klozete sabitlenirler. Bu tarz kapaklar sökülürken alt kısımdaki kelebekler sökülerek klozet kapağı yerinden çıkartılmalıdır. Yeni tip kapaklarda ise montaj parçası deliğin üst bölümünden montaj vidaları ile sabitlenir. Bu halde önce kapak açılıp yukarı doğru çekilerek yerinden sökülür ve daha sonrasında deliklerdeki vidalar sökülerek montaj aparatı yerinden çıkartılır.

 

Klozet kapağı değiştirilmeden önce yeni klozet kapağı seçilmelidir. Düz veyahut desenli bir çok model arasından banyo dekorasyonuna en ideal olan ürün tercih edilmelidir. Karşımıza dikdörtgen ve oval olmak üzere çıkan klozet kapağı çeşitlerinden klozete münasip olan alınmalıdır. Klozet kapağı seçimiyle ilgili çok önemli nokta ise kapağın ölçüsüdür. Firmaların ürettikleri türlü klozet modelleri ile uyum sağlayabilmesi açısından, klozet kapakları da değişik ölçülerde üretilmektedir. Klozet kapağı alışverişinde hata yapılmama için hepsinden önce evdeki eski kapağın ölçüsünün ve şablonunun alınması gerekir. Bunu yapmak için ilk başta klozet kapağı yerinden sökülür ve klozetin üstüne yeterli büyüklükte bir karton veyahut kağıt örtülür. Daha sonrasında klozet kapağı tekrar klozetin üstüne koyulur ve kalem kullanılarak kapağın çevresi ve montaj deliklerinin yerleri karton üstüne işaretlenir. Klozet kapağı alışverişi bu şablonun kullanılmasıyla hatasız bir biçimde yapılabilmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Çim biçme makinesi nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?