Klozet kapağı nasıl takılır?

Klozet kapakları çoğunlukla iki bağlantı türü ile piyasaya sürülmektedirler. Daha fazla eski tip klozet kapaklarında kapağın klozete ...

 

Banyo konforunun önemli gereçlerinden birisi de klozet kapaklarıdır. Piyasada bulunan çok miktarda değişik ve modern tasarımlı klozet kapakları ise banyo dekorasyonunun da önemli kabul edilen bir parçasını oluşturmaktadırlar. Yeni değişik bir klozet kapağı kullanmak yahut yıpranan eski klozet kapağını yenisi ile değiştirmek içinse uygulanması gerekli olan işlemler hayli basittir.

Klozet Kapağı Nasıl Takılır?

Klozet kapakları çoğunlukla iki bağlantı türü ile piyasaya sürülmektedirler. Daha fazla eski tip klozet kapaklarında kapağın klozete sabitlenmesi vida ve civatalar kullanılarak yapılmakta olup, yeni tip klozet kapaklarında ise kapakların klozete sabitlenmesi için montaj parçaları kullanılır.

Yeni tip klozet kapaklarında ise hepsinden önce bağlantı deliklerine montaj parçaları takılmalıdır. Montaj parçaları klozetteki bağlantı deliklerinden aşağı doğru sallandırılmalı ve üzerlerindeki vidalar sıkılmalıdır. Bazı montaj aparatlarında vidaların alttan cıvata ile sıkılarak sabitlenmesi gerekebilir. Montaj parçaları yerine takıldıktan sonra ise klozet kapağı bu parçalardaki metal millere oturtularak kapağın takılması tamamlanmış olur.

Eski tip klozet kapaklarının klozete takılması için hepsinden önce kapağın yerine koyulması gerekmektedir. Sonrasında da kapakta bulunan uzun vidalar aşağı doğru bağlantı deliklerinden geçirilmelidir. Bağlantı deliklerinden geçirilerek deliğin diğer bölümünden çıkan vidalara ise kapakla beraber verilen civatalar takılmalıdır. Bilhassa bu tarz klozet kapaklarında kelebek civatalar kullanılmaktadır ve bu civatalar el ile kolay bir biçimde sıkılabilirler. Vidalardaki civatalar, çok zorlamadan yeteri kadar sıkılarak klozet kapağı yerine takılmış olur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Suyun kalitesi nasıl arttırılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?