Evimin piyasa değerini nasıl artırırım?

Evinizin piyasa değerini arttırmak için biraz araştırma yaparak, biraz da evinizi güzelleştirecek kreatif yenilikler katarak ilgi çek...

 

Evinizin piyasa değerini arttırmak için biraz araştırma yaparak, biraz da evinizi güzelleştirecek kreatif yenilikler katarak ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Semtinizin etrafında ev fiyatları ile ilgili araştırma yaparak işe başlamak yol gösterici olabilecektir.

Evinizin piyasa değerini hesaplaması için minimum iki değişik değerlendirici uzman ile görüşün. Son değerlendirmeleri karşılaştırarak evinizin piyasa değerinden emin olursunuz.

Evinizin avantajlı yönlerinin listesini yapmalısınız. Örnek verirsek; toplu ulaşım hatlarına yakınlığı, alışveriş merkezlerinin çeşitliliği, çevre düzeni, spor ve sosyal aktivite olanaklarını değerlendirmelisiniz. Bunların peşi sıra, evinizin dezavantajlı olduğu yönlerini de listelemelisiniz. Örnek verirsek; ulaşım zorluğu, bakımsız bir semt olması gibi. Bu dezavantajları bilmeniz evinizin piyasa değerini arttırmak için sizi kreatif çözümlere ulaştıracaktır.

Evinizin sağlamlığı ve tadilatlarının yapılmış olmasının yanında ek olarak dekorasyonu da önemlidir. Evinizin yenilenmiş bir görünümde olmasına özen göstermelisiniz. Duvar boyaları, duvar ve zemin renklerinin uyumu, mutfak kısmının dekorasyonu ilk dikkat çekici unsurlardır. Ek olarak banyo ve tuvaletlerin bakımlı ve tadilatlarının yapılmış olması gerekmektedir 

Evde yapılmış olan her tadilatı not alın ve imkan varsa belgeleyerek evinizi satarken bu evrakları müşteri ile paylaşın. Örnek verirsek; öncesi ve sonrası biçiminde fotoğraflarla bu tadilatları paylaşabilirsiniz. Ek olarak, evinizdeki elektrik, ısı yalıtımı, su boruları, ısıtma sistemi ile ilgili tamir veyahut değişimleri not alın. Evinizde arıza var ise bunların tadilatını yaptırarak evinizin piyasa değerini arttırabilirsiniz. Evdeki görünmeyen bu elektrik, su boruları vb. sistemin sağlam ve tadilatlarının yapılmış olması ve bunları belgelemeniz büyük önem taşır.

 

Son devirlerde evinizin bulunmuş olduğu semtte yapılmış olan yenilikleri ve gelişmeleri araştırın. Örnek verilecek olursa, parklar, restoranlar, sosyal tesisler yapılmışsa bunları kesinlikle evinizi değerlendiren kişi ile paylaşın. Semtinizdeki gelişmeler evinizin piyasa değerini arttıran faktörlerdendir. 

Evinizin kış koşullarına uygunluğunu değerlendirin. Dış cephe yalıtımı var ise bunu muhakkak değerlendirici kişi ile paylaşın. Çatınızın bakımını yaptırdıysanız evrakları ile beraber sunmalısınız. Isıtma sisteminin iyi olması, dış cephe yalıtımının ve çatı bakımının yapılmış olması evinizin piyasa değerini arttıracaktır. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Deri koltukla dekorasyon nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?