Klozet nasıl takılır?

Son olarak asma klozetin ara musluklarla bağlantısı yapılmaktadır, rezervuar kapağı duvara takılır ve montaj tamamlanmış olur....

 

Banyolar için çok önemli eşyalardan birisi de klozetlerdir. Klozetler hem banyonun şıklığında, aynı zamanda konforunda önemli rol oynarlar. Klozetler genelde duvara asılan ve zemin üstüne monte edilen olmak üzere iki tiptir. Temel olarak benzer işleve sahip olmalarına karşın her iki klozet tipinin montajı da biri diğerinden değişiktir. Şimdi bu klozet tiplerinin nasıl takıldığına bir göz atalım.

Asma Klozetler Nasıl Takılır?

Son olarak asma klozetin ara musluklarla bağlantısı yapılmaktadır, rezervuar kapağı duvara takılır ve montaj tamamlanmış olur.

Asma klozetlerin montajından önce rezervuar montajı yapılmış olması gerekmektedir. Bu tarz klozetler gömme rezervuarlarla kullanılırlar. Gömme rezervuarın montajı ya kırılarak duvar içine yapılmaktadır, veya rezervuar duvar üstüne monte edilir ve üstü alçıpan ile kapatılır. Her iki halde da gömme rezervuarı hem yere aynı zamanda duvara sabitleyen iskelet duvara ve yere sağlam bir biçimde sabitlenir.

Rezervuar duvara yahut alçıpan içine gömülmeden önce, duvar içine pis su gideri de hazırlanması gerekmektedir. Gider de hazırlandıktan sonra rezervuarın su bağlantıları da yapıldıysa rezervuar üstü örme yahut alçıpan duvar ile kapatılır ve sıvanır. Sıva işlemi sonrası gerekirse duvar seramik ile kaplanır. Bu işlemler nihayetinde duvar üstünde iki adet askı vidası, rezervuar bağlantısı, pis su gideri ve sifon kontrolünü sağlayan düğmeler kalır. Hepsinden önce asma klozetin pis su gideri ve rezervuar bağlantıları yapılmaktadır. Bu işlem çok dikkati açık yapılmalıdır yoksa rezervuar bağlantısından temiz, pis su giderinden de pis sular banyo içine sızabilir. Bu bağlantılar yapıldıktan sonra klozet askı vidalarına oturtulur ve vidalara geçirilen somunlar sıkılarak asma klozet duvara sabitlenir.

 

Klasik Klozetler Nasıl Takılır?

Bu tarz klozetlerin montajında hepsinden önce klozetin pis su çıkışına kada diye adlandırılan parça takılır. Kada adlı bu borunun girişine bir nebze bulaşık deterjanı sürülür ve bu bölüm kaygan hale getirilir. Bu işlem kadanın pis su çıkışına rahat bir biçimde geçirilmesine ve yeteri kadar ilerletilmesine imkan sağlar.

Daha sonrasında kadanın diğer ucu yerde bulunan gidere yerleştirilir ve klozet prova için yerine yerleştirilir. Klozetin alt bölümünde bulunan vida deliklerinin yerleri, kurşun kalem kullanılarak zemine işaretlenir. Ek olarak daha sonrasında sapma olmaması için klozetin alt kısmı da zemine çepeçevre kurşun kalemle işaretlenir. Sonra klozet kenara çekilir.

Kadanın boştaki ucu, giderin içine güzelce yerleştirilince klozet son kez yerine yerleştirilir. Yerine koyulan klozet, vidalar ile yerdeki dübellere sabitlenir.

Yere işaretlenen delik yerleri matkapla delinir ve bu deliklere dübel takılır. Zemin, üstünde bir artık madde kalmayacak biçimde temizlenir.

 

Montajın sonrasında 2-3 gün kadar beklenir. Bu zaman zarfında herhangi problem meydana gezmezse, klozet ile zemin arasına silikon çekilir. Bu biçimde klozetin altına su gitmesi engellenmiş olur.

Son olarak ara musluklarla klozet arasına spiral esnek hortumlar takılarak klozetin su bağlantısı yapılmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kapı anahtarsız nasıl açılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?