Kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'ne nasıl gidilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde şehir içi ulaşımda devamlı bir şekilde otobüs ve dolmuş seferleri hizmet eder. Ek olarak taksiler d...

 

1983'de bağımsızlığını ilan eden “Yavru vatan” olarak bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’den başka hiçbir devlet tarafından tanınmayan bir devlettir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa’dır. Kıbrıs adasının kuzey bölgesinde kuruludur. Para birimi TL’dir ve resmi dil Türkçe'dir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde şehir içi ulaşımda devamlı bir şekilde otobüs ve dolmuş seferleri hizmet eder. Ek olarak taksiler de mevcuttur. Bunun yanında araç kiralamak da tercih edilebilmektedir.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki deniz yolu ulaşımı, Mersin Taşucu ve Alanya’dan Girne’ye yapılmış olan süratli feribot, deniz otobüsleri ve arabalı vapurlar tarafından sağlanmaktadır. Mersin’den takribî 2,5- 3 saat yolculuk süresi vardır. Bilet fiyatları, havayolu gibi firmalara ve alınan tarihe göre farklılık arz eder.

Bilindiği üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne karayolu ulaşımı yoktur fakat arabayla gitmek isteyenler arabalı vapuru kullanabilirler. Arabalı vapur için tek güzergah Mersin Taşucu - Girne’dir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde trafiğin soldan akması dikkatli olunması gerekli olan bir noktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yolculuk mevsimi olarak genel olarak yaz ayları seçilir. Yaz ayları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde tatil sezonudur. Lakin haziran ve temmuz ve ağustos aylarında alınan biletler ve masraflar daha çok olabileceği için önceleri alınan biletler ve yapılmış olan rezervasyonlar tasarruf sağlamaktadır.

 

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yolculuk için pasaporta ve vizeye gerek yoktur. Türkiye’de yapılmayan herhangi özel aşıya da gerek yoktur. Yalnızca TC kimliği ile yolculuk yapılabilmektedir. Ama unutulmaması gerekli olan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Güneye geçmek için vize gereklidir. Ek olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Yunanistan gibi başka bir ülkeye geçilecekse, pasaport kullanılmadan gidilmesi tavsiye edilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin iki devlet havaalanı vardır. Normal şartlar altında Ercan havaalanı kullanılmaktadır. Başkent Lefkoşa’ya takriben 25km uzaklıktadır. Ercan havaalanı onarımdayken Geçitkale isimli ikinci havaalanı kullanıma girer. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine çok havayolu firması Türkiye’nin diğer yerlerinden uçuş düzenler. Ulaşım süresi yönünden en avantajlı yolculuk uçakla yolculuktur. Ankara Esenboğa havaalanından takriben 1 saat sürer. Uçuş bilet fiyatları, havayolu firmasına ve tarihlere göre çeşitlilik göstermektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Fransaya nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?