Kauçuk mobilya bakımı nasıl yapılır?

Lake kırılgandır. Sert objeleri yaklaştırmayarak çentik ve çiziklerin önüne geçin. Hızlı toz alma için yumuşak ve kuru bir bezi seçin...

 

Kauçuk ağacı yerel bir akçaağaç türünün akrabasıdır ve lateks olarak bilinen lastiğin ana malzemesi olan bir salgı salgılar. Kauçuk lateks üretme ömrünün sonuna gelmiş ağaçlardan üretilir. Bir Brezilya yerlisi olan ve şu anda diğer tropical iklimdeki Asya ülkelerine de uyarlanmış olan kauçuk bazen değişik adlar ile de anılabilmektedir.

Lake Vernik

Lake kırılgandır. Sert objeleri yaklaştırmayarak çentik ve çiziklerin önüne geçin. Hızlı toz alma için yumuşak ve kuru bir bezi seçin. Su kullanmayın lakin eğer toz çıkmaz ise hafif nemli bez ile sildikten hemen sonra kuru bir bez ile kurutun. Nem lakenin kızarmasına yada beyaza dönmesine neden olur. Nemli bezi göze çarpmayan bir yerde deneme yoluyla bir renk değişimine yol açıp açmadığını kontrol edin.Islaklığı yahut damlamayı hemen kuru bir bez ile silin.

Yağ Bazlı Cilalar

Yağ bazlı cilalarda sonuç almak için zaman ve efor sarfetmek gerekemektedir. Kauçuğun ucuzluğu onun bir yağ bazlı cilaya sahip olma ihtimalini düşürmektedir. Eğer var ise cilayı senede bir kez kaynatılmış keten tohumu yağı ile sürdürün.Yağ bazlı bir cilaya sahip bir kauçukta, mineral yağ gibi sertleşmeyen yağları mutlaka kullanmayın.

Renk ve Leke

Kauçuk kehribar rengi veyahut krem rengine çalan bir saman rengi ve pembemsi bir gölgeye sahip olabilmekle birlikte yumuşak yerel ağaç örneğidir. Tipik lekeli yapısı doğal çizgilerini açığa çıkartır ve yumuşak ağaç çeşidi olduğunu gizler. Lekeli kauçuk çok renk çeşidinde bulunabilir.

 

Kauçuk Mobilya Temizliği

Solvent bazlı mobilya temizleyicileri inatçı kir ve kalıntıları lakelenmiş kauçuktan çıkartmak için gerektiği durumda kullanılabilmektedir lakin temizlemeye başlamadan önce deneme yapın. Hemen sonrasında sıvı bir cila ile parlaklığı yakalayın. Sıvı cilalar doğada çözünebilirler ve yaygın olarak satılırlar. Eğer yapılmışsa kauçuk poliüretan ile lake vernik ile benzer prosedür işlenebilir.

Koruyucu Bakım

Kauçuğun çürümeye karşı dayanıklılığı düşüktür. Ek olarak böcekler tarafından saldırıya duyarlıdır. Çokca ahşap ürününde olduğu gibi bakım direk güneş ışınından ayrı yerde yapılmalıdır. Kauçuk bataklık soğutucu, ısıtıcı veya soğutucu fanlar gibi nem yaratan malzemelerin yakınında kullanılmamalıdır. Sıcaklık değişimlerinden kaçınılarak kauçuğun genleşip büzülmesinin önüne geçilmelidir.

Cila 

Kauçuk bakımı ne tip bir cila atıldığına bağlı olarak değişir. Ek olarak kauçuk diğer bütün ahşaplar gibi verniklenebilir. Büyük genelde lake kullanılmaktadır. Boya da kauçuk üstünde kullanılabilmektedir. Eğer ahşabınızın ne tip bir verniğe sahip olduğunu bilmiyorsanız üreticiyle iletişime geçin. Lake şeffaf bir verniktir. Poliüretan daha kalın kehribar rengi bir tondadır. Yağ bazlı ve el ile sürülmüş vernikler hiç vernik yokmuş gibi hissettirir ve yumuşaktır.

 

Yoğunluk Karşılaştırması

Ağaçların yoğunluğu ölçen Janka sertlik ölçeğine göre kauçuk sert bir ağaç için en düşük rakam olan 960 seviyesindedir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, çok bilindik bir sert ağaç olan yerel bir bodur meşe ağacı 1,290 seviyesindedir.

Kauçuk Kullanımı

Kauçuk kuruduğunda çatlama ve bükülme eğilimi göstermektedir. Perakende mağazaları genellikle mobilya olarak satacaklarında “saksı ahşabı” olarak tanıtırlar. Kerestecilerde kauçuk bulamazsınız bunun yanında yerel ağaç işçileri de çok nadir hallerde kauçuk ile çalışma imkanı bulmaktadırlar.

Boyanmış Kauçuk Mobilya Temizliği

Eğer boyanmış yüzeyde kir var ise nemli bezle temizlenemez. Aşındırıcı olmayan bir solüsyon, bulaşık deterjanı ve sıcak suyun karışımı ile yıkayın. Hafifçe ıslatılmış bir bez alın ve ufak bölümlerde çalışın. Sonraki alana geçmeden önce silerek kurutun. Sert aşındırıcılar yahut amonyak içeren temizlik malzemeleri boyanmış kauçuğa zarar verebilir ve uzak durulmalıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Rattan nasıl boyanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 başkak,

Solvent bazlı ahşap temizleyici ahşap için süper sonuç verdi. Teşekkür ederim.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?