Nikah memuru nasıl olunur?

Nikah memuru olmak her ne kadar basit gibi görünse de, nikah memurunun topluluk önünde konuşmak, hafta sonu tatilinin olmaması (nikah...

 

Medeni kanunun kabulünden sonra türkiyede meydana gelen resmi nikah, bir kadın ve erkeğin belli şartları haiz olmak üzere şahitler huzurunda beraber yaşamak istediklerinin resmen ilanı demektir. Nikahta gelin, damat ve şahitler temel unsurlardır. Olmazsa olma bir unsur daha vardır ki o da nikah memurudur. 

Nikah memuru olmak her ne kadar basit gibi görünse de, nikah memurunun topluluk önünde konuşmak, hafta sonu tatilinin olmaması (nikahların büyük çoğunluğu hafta sonu olur), tanımadığı ve bilmediği yerlere gidecek olması gibi dezavantajlı durumları da vardır. Tüm bunlara karşın nikah memuru olmak isteyenler güzel görülü, diksiyonu düzgün, insan ilişkileri kuvvetli, negatif hallerde ortamı idare edebilecek yetenekte olmalıdır.

Belediyelerin evlendirme işleri büroları vardır. Evlenmek isteyen çiftler bu bürolara müracaat ederek isteklerini resmi olarak bildirirler. Nikah memuru da çiftlerden yapmalarını istedikleri işleri söyler ve getirmeleri gerek evrakları ister. Daha sonrasında kendilerine nikah günü ve saati vermektedir. Eğer gelin-damat tarafından nikah, belediyenin nikah salonu dışında bir yerde yapılmış olması isteniyorsa bu hal bildirilir. Memur da ona göre tarih ve saat vermektedir. Fakat salon dışında yapılacak nikahlardan memur ücret alır.

Tabii ki belediye başkanları bu yetkilerini bir başka memura devredebiliyorlar. Muhtarın öyle bir yetkisi yoktur. Ama belediye başkanının bu yetkiyi verebilmesi için her şeyden önce o kişinin belediye bünyesinde kadrolu bir memur olmalıdır. Ayrıca tek şartıdır dahi diyebiliriz. Üstelik nikah memuru olmak için üniversite bitirmeye de gerek yok. Minimum lise mezunu olmak yeterlidir.

 

Nikah kıyma adı verilen işlemi yapma yetkisi belediye başkanlarında, köylerde ise muhtarlardadır. Yurt dışında ise evlenecek kimselerin her ikisi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise ister bulundukları ülkenin resmi makamlarınca isterlerse de konsolosluk kanalıyla nikah yapabilirler. Eşlerden biri yabancıysa o ülkenin kanunlarına göre ve resmi makamlarınca nikah kıyılır. Türk kanunlarına aykırı bir hal olmadıkça yapılmış olan nikah türkiyede de geçerlidir. Türkiyede bir Türk bir yabancıyla evlenecekse yine ülkemizdeki kurallara göre işlem yapılmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan En gözde meslekler hangileri? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?