Interrail bileti nasıl alınır?

Kendinize uygun tur planı yapınca geriye kalan kısım çok basit bir işlemdir. Yanınıza pasaportunuzu ve bilet bedeline  münasip parayı...

 

İnterrail trenle Avrupa’da seyahat etmektir. Bunu yapmak için size gerekli olan tek şey geçerli bir pasaport eğer yeşil pasaport sahibi değilseniz Schengen vizesi ve interrail biletidir.

Kendinize uygun tur planı yapınca geriye kalan kısım çok basit bir işlemdir. Yanınıza pasaportunuzu ve bilet bedeline  münasip parayı aldıktan sonra satış noktaları olan Gençtur şirketi veyahut TCDD’nin yurtdışı bilet ofislerinden interrail biletlerinizi satın alabilirsiniz. Eğer biletlerinizi gençturdan almak istemezseniz yapılması gereken şey uluslararası satış yapan bir gar bulmak. Onların uluslararası ofisine gidip biletinizi ordan temin edebilirsiniz. Bu garlara bir kaç misal vermek gerekirse, İstanbul’ da Sirkeci garı Ankara’ da Ankara garı, İzmir’ de Basmane garından biletinizi alabilirsiniz. İster iseniz biletinizi yurtdışından interrail'a başlayacağınız gardan da satın alabilirsiniz. İnterrail şirketi bilet iadesi durumunda %15 kesinti yapmaktadır, bundan kaçınmak için tarihlerinizi kesinleştirdikten sonra bileti almanız önerilmektedir. Ben kendi yaptığım interrailda biletimi erken almak halinde kalmıştım. Yeşil pasaportum olmadığı için İtalya konsolosluğu interrai biletimi evraklar arasında görmek istedi. Benimle benzer halde olan kimseler için biletlerini önceleri almayı muhakkak öneririrm bu vize almanızı hayli kolaylaştıran bir etkendir. 

 

İnterrail bileti almak için hepsinden önce kaç günlük bir gezi yapmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Gideceğiniz gün sayısına göre 30 gün 22 gün 15 gün ve 10 günlük biletler alabilirisiniz. Gideceğiniz gün sayısını belirledikten sonra yapılması gereken şey size münasip bölgeyi seçmek. Eğer küçük bölüm seçecekseniz biletinizi ona göre alıp cebinizen daha az para çıkmasını sağlayabilirsiniz yahut daha çok ülke gezmek ister iseniz bütün avrupayı gezebileceğiniz bir biletin sahibi olabilirsiniz. Misal vermek gerekirse yalnızca balkanları gezmek istediğiniz bir planda balkan pass almanız sizin için daha iyi olabilecektir. Ek olarak Fransa, Almanya, Hollanda gibi gelişmiş ülkeleri kapsayan özel bilet sistmeleri de vardır. İnterrail şirketi iki değişik kategori seçeneği sunuyor tüketicilerine, bunların birisi konforlu seyahat etmek isteyenler için birinci sınıf bilet seçeneği diğeri ise birinci sınıf bilete göre daha ideal fiyatlı olan ikinci sınıf bilet. İnterrail yapanlar tarafından genel olarak ikinci sınıf bilet önerillmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Mardin'de nerelere gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?