Krampon nasıl temizlenir?

Kramponlar alınınca iyi biçimde muhafaza edilmelidir. Aldığınız kutu içerisinde ayakkabılarınız koruyabilirsiniz. Ayakkabılarınızın i...

 

Futbol sporunun halı ve çim sahada kullanılan ayakkabısı krampondur. Kramponlar çivili ve çivisiz olmak üzere ikiye ayrılır. Ama kramponlar fazla sağlam ayakkabılardan değildir. Kullanıma bağlı olarak da zaman geçtikçe kirlenir. Peki krampon temizliği ve bakımı nasıl yapılmaktadır 

Alım sonrası saklama

Kramponlar alınınca iyi biçimde muhafaza edilmelidir. Aldığınız kutu içerisinde ayakkabılarınız koruyabilirsiniz. Ayakkabılarınızın içerisinden çıkan koku önleyici paket jelleri kullanım sonrası içine atmalısınız. Ayakkabı şeklinin bozulmaması için ise gazete kağıtları ile destek sağlayabilirsiniz.

Kullanım sonrası temizlik

Ayakkabınız kullanıldıktan sonra kirlenecektir. Kramponun belli aralıklar ile kullanım, belli aralıklar ile de periyodik temizliği yapılmalıdır. Krampon temizliği için temizlik sıvıları kullanabileceğiniz gibi temizlik bezi ve sabun da kullanabilirsiniz. Kullanım sonrası öncelikle krampon kontrol edilmelidir. Krampondan olacak bir açılma ya da dikiş patlamasında kramponunuz zedelenebilir. Futbolda krampon çok darbeye maruz kaldığı için bu sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Dikiş patlaması halinde patlayan bölümün ipliğini yakmalı ve patlak büyük ise dikiş attırmalısınız. Kullanımdan sonra kirlenen kısımları temiz ve sabunlu bir bez ile silebilirsiniz. Sildiğiniz kramponu hijyen için havalandırmalı, içerisinde kalan çim ve toprak parçalarını temizlemelisiniz. Havalandırılan krampon destekleri takılarak kutusunda saklanabilir. Kramponun küçük detayları ise ayakkabı fırçası yardımıyla temizlenebilir.

 

Profesyonel futbolcular her maçta ayrı krampon kullanır. Ek olarak bu kramponların iki de yedeği bulunmaktadır. Bunu yapmak için alacağınız krampon belli bir kullanımdan sonra yıpranabilir. Özel olarak devamlı darbe aldığı için kirlenme, açılma, dikiş atması olayları gerçekleşebilir. Bunların arasında azami görülebilen ise kirlenmedir. Hassaten açık renklerde kirlenme fazlaca görünebilir. Bunun önlenmesi için ise belli temizlik şekillerinin uygulanması gerekmektedir. Temizlik aşamaları ise şöyledir.

Periyodik temizlik

Kramponunuz zaman geçtikçe kullanım sonrası temizlikten daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bu dönemlerde makinede kramponunuzu yıkamanız gerekir. Yıkanan kramponun üstündeki lekeler silinecektir. Yıkamaya bağlı olarak zaman geçtikçe bağcıklarda aşınma meydana gelecektir. Bunu yapmak için bağcıklar belli aralıklar ile değiştirilmelidir. Temizlik yapıldıktan sonra kramponun kuruması beklenmeli sonrasında havalandırılarak bir sonraki kullanıma kullanıma hazır duruma getirilmelidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ranza nasıl ayrılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?