Kuzu göbeği nasıl yenir?

Bir tavada soğan pembeleşinceye kadar kavrulur. Üstüne temizlenmiş ve yıkanmış kuzu göbeği mantarı eklenmektedir. Pişirme sırasında m...

 

Yenilebilen bir mantar çeşidi olan kuzu göbeği mantarı Morchellaceae familyasına aittir. Çoğu zaman gruplar durumunda yahut tek tek büyür ve ormanlık alanlarda yetişir. Yağışı çok sever. Yağışın olmadığı dönemlerde kötü etkilenir. Çoğu zaman mart ile mayıs ayları arasında meydana gelen bu mantar çeşidi yemeklerde de kullanılabilmektedir.

Yapılışı

Bir tavada soğan pembeleşinceye kadar kavrulur. Üstüne temizlenmiş ve yıkanmış kuzu göbeği mantarı eklenmektedir. Pişirme sırasında mantarlar suyunu bırakır sonlara doğru bu su çeker. Bu safhada isteğe göre kıyılmış sarmısak eklenmektedir. Son olarak kıyılmış domatesler eklenmek suretiyle bir müddet pişmeye bırakılır.

Kuzu Göbeği Mantarı Yemeği

Malzemeler

Tuz, zeytinyağı, baharat

Sarmısak

Domates

Kuzu göbeği mantarı

Soğan

Yapılışı

Temizlenen mantarlar kuşbaşı halinde doğranır. Kaynamakta olan tuzlu suya atılır, bir müddet haşlandıktan sonra süzülür. Ayrı bir tavada doğranmış soğan ve domatesler zeytinyağı ile kavrulur. Üstüne haşlanmış mantarlar eklenmektedir. Üstüne baharat ve çırpılmış yumurta dökülerek pişmeye bırakılır.

Yumurtalı Kuzu Göbeği Mantarı

Malzemeler

2 adet soğan

4 yumurta

2 domates

500 gram kuru göbeği mantarı

Zeytinyağı, karabiber, tuz, kırmızı pul biber

Yapılışı

 Saplarından ayrılan mantarların içi boşluk şeklindedir. Güzelce yıkanır ve temizlenir. Sapları küçük halde doğranır. Bir tencerede yağ ile beraber soğan, soğan, salça ve fıstık beraber kavrulur. Pirinç ve baharatlar eklenir. Bir çay bardağı su eklenir. Suyu bitince ocak kapatılır. Küçük kaşık yardımı ile mantarların içi doldurulur. Dik bir biçimde dolmalar tencereye yerleştirilir. Yarısına gelecek halde su katılır ve düşük ateşte pişmeye bırakılır. Doğranmış saplarda artan pirinç ile beraber pilav yapılabilmektedir. İkisi beraber servis edilir.

 

Kuzu Göbeği Mantarı Dolması

Malzemeler

Salça, tuz, zeytinyağı, traçın, şeker, karabiber

Pirinç

Kuş üzümü, kuru nane

12 adet kuzu göbeği mantarı

Dolmalık fıstık

1 adet soğan

Kuzu göbeği mantarı yavaş pişirildiği halde daha lezzetli olabilecektir. Pişirilmeden önce pek güzel temizlenmelidir. Gerekirse bir müddet suda bekletilmelidir. Türk mutfağında pilavlarda, kahvaltılıklarda ve çorbalara ana malzeme olan kuzu göbeği mantarı ile yapılmış bazı yemekler:

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kuzukulağı nasıl yenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?