El uyuşmasının nedenleri nelerdir?

El uyuşması ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Hissedildiği halde muhakkak bir hekime başvurulmalıdır....

 

Ellerde uyuşma tek elde veya iki elde birden görülebilmektedir. Parmaklarda veya elin tamamında oluşan his kaybına uyuşma denir. Uyuşma, iğne batması, karıncalanma, ağrı, elektriklenme ve yanma halinde görülebilmektedir. Çoğu zaman elin tamamında değil, bölümsel olarak görülmektedir 

El uyuşmasının nedenleri 

Boyun düzleşmesi: Son dönemlerde devamlı rastlanan hastalıklardandır. Oturuş ve duruş bozuklukları nedeniyle boyun ve ensede oluşan ağrılardır. Uzun zaman bilgisayar ve masa başında oturmak boyun düzleşmesine neden olur. El uyuşması boyun düzleşmesnin başlıca nedenleri arasında yer bulur.

Hipotiroidi: Tiroit bezinin az tiroit hormonu üretmesi nihayetinde oluşan ciddi bir hastalık çeşididir. Vücutta dengeleri bozarak çokca soruna neden olabilmektedir. El uyuşmaları da bu problemlerden biridir.

Periferik nöropati: Sinir hasarı anlamına gelir. Alkol bağımlılığı gibi hallerde görülebilmektedir. Daha fazla ayaklarda uyuşma görülse de ellerde de görülmektedir 

Sinir sıkışması: Elde görülebilen uyuşmaların büyük kısmının nedeni sinir sıkışmasıdır. Sinir sıkışmalarının kendi aralarında çok türü vardır. El bileğinde sinir sıkışması, dirsekte sinir sıkışması, ön kolda sinir sıkışması ve boyundan çıkan sinirlerin sıkışması en fazla rastlanan sinir sıkışmaları çeşitlerindendir. 

B12 vitamini eksikliği: B12 sinir hücreleri için önemli vitamin türüdür. Eksiklik halinde parmak uçlarında uyuşukluklar görülmektedir.

 

Diyabet hastalığı: Kan şekerinin yüksek seviyelerde olduğu hallerde sinir hasarı ortaya çıkar. Bu hal ellerde uyuşmalara neden olabilir.

Boyun fıtığı: Boyunda bulunan fıtığın sinirlere baskı yapması halinde ellerde ve kollarda uyuşmalar görülebilmektedir.

Not

El uyuşması ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Hissedildiği halde muhakkak bir hekime başvurulmalıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Boyun fıtığı nasıl geçer? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?