Güneş lekesinden nasıl korunulur?

Güneş lekesinden korunmanın ilk yolu, en başta da söylediğimiz gibi güneş ışınlarına fazla maruz kalmamak. Korunmak için şemsiye yahu...

 

Güneş, özel olarak yaz gibi aylarda etkisini daha çok gösterdiği için kendisinden korunulması gerektiği gerçeğini de yanında getiriyor. Özel olarak güneşlenme sezonunun da açıldığını düşünecek olursak artık daha dikkati açık davranma zamanı. Çünkü güneş ışınlarının etkisine fazlasıyla maruz kalmak, cildimizde lekelenmelere davetiye çıkaracağı gibi uzun bir zaman sonra hastalıklara da yol açabilir.

Güneş lekesinden korunmanın ilk yolu, en başta da söylediğimiz gibi güneş ışınlarına fazla maruz kalmamak. Korunmak için şemsiye yahut şapkayla bir nebze de olsa yarar sağlayabilirsiniz lakin güneş altında kalmanız kaçınılmazsa 50 faktör güneş kremi kullanmanızın gereken olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bu kremi her gün kullanmanız gerektiğini de hatırlatalım. Benzer hal güneşlenme sezonu için de geçerlidir. Mümkün olduğu kadar öğle saatlerinde yani 12:00-15:00 arası güneşlenmeyip sabah veya akşamüzeri saatlerinde plaja gidebilir, şezlonga uzanabilirsiniz. Ama illa ki öğle güneşinden yararlanmak istiyor iseniz o zaman yine koruyucu krem sürmeniz gerektiğini hemen belirtelim. Kremi de denize veya havuza girip çıkınca tekrar sürmelisiniz çünkü etkisini kaybedeceği için sizi ve cildinizi koruma konusunda yeterli olmayacaktır.

Diğer yöntem de mandalina yağıdır. Güneşe çıkmadan önce bir tatlı kaşığı mandalina yağı içildiği zaman güneş lekelerine karşı koruyucu olduğu bilinir. Mandalina yağı, şeftali suyuna bir damla karıştırıldığında da hem bronzlaştırır aynı zamanda güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur.

 

Ek olarak güneşli günlerde açık renk giysiler giymeyi tercih etmelisiniz. Ayrıca ince dokulu ve uzun kollu gömlekleri tercih etmeniz de yarar sağlayabilir. Çünkü siyah ve diğer koyu renkler, güneş ışınlarını daha çok emeceği için sizi rahatsız edici bir etkiye sahip olabilir. Hassaten çocukların ciltleri güneş ışınlarına karşı daha dayanıksız olduğundan dolayı onlara ek olarak özen gösterilmelidir. Bu neden ile bebekler ve küçük çocuklar, güneş ışığına direkt maruz kalmamalı, onların cildine de yüksek faktörlü krem sürülmelidir.

Bütün uyarılara karşın güneşten korunmaz veyahut yeterli önlem almazsanız cildiniz leke sorunuyla baş başa kalacak ve sizi daha uzun tedavi prosesi bekliyor olabilecektir. Bu nedenden dolayı uyarıları dikkate alıp sağlıklı yaşamın keyfini sürmenizi diliyoruz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Göz kapağı şişliği nasıl iner? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?