Sağlık raporu nasıl alınır?

Bunlar gereken görülebilen evraklardır. Bu evrakları toplayan vatandaşlarımız hastanelere yahut yukarıda bahsettiğimiz kriterli yerle...

 

Gün içerisinde iş, spor, askerlik, ehliyet gibi hallerde alması zorunlu olan, sağlığımız hakkında bilgi veren belgeye "sağlık raporu" diyoruz. Bilhassa işe alım sürecinde iş verenler tarafından bu belge sürekli karşımıza çıkmaktadır. Sağlık raporuyla ilgili de yeni düzenlemeler gelmiştir. 

 Sağlık Kurul Raporu İçin Gerekli Belgeler

Eğer bulunuyor ise sağlık sosyal güvence evrağı

2 adet fotoğraf

Nüfus cüzdanının önlü ve arkalı fotokopisi

Var ise sağlığı ile ilgili tetkik ve sonuçlar

Hasta olan öğrenci ise, öğrenci belgesi

Bunlar gereken görülebilen evraklardır. Bu evrakları toplayan vatandaşlarımız hastanelere yahut yukarıda bahsettiğimiz kriterli yerlere başvurabilirler, fakat bu başvurular şahsi olarak yapılmak zorundadır. 

İşe Girişte Sağlık Raporu

Yeni yapılmış olan düzenlemeye göre artık vatandaşlar işi için olan sağlık raporlarını aile hekimi veyahut hastanelerden alamayacak. İş için istenen sağlık raporları Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kurumlardan veyahut iş yerinin hekimi var ise sağlık raporunu o hekimden de temin edebilirler. Şayet çalıştığınız yerde bir hekim yoksa o zaman iş yerinizin anlaşmış olduğu Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerine (OSGB) başvurmaları gerekmektir. Başvuru yapmadan önce aranarak bilgi alınması önerilmektedir. Yeni yasayla birlikte sağlık raporu da ücretli hale geldi. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden alacağınız iş sağlık raporu için 50 ile 100 TL aralığında(2014 senesi itibarı ile) değişen bir ücret ödüyorsunuz. Ama ücret konusunda net bir fiyat belli olmadığı için gitmeden önce OSGB'nin aranmasını tavsiye ediyoruz. İş dışında sağlık raporu almak isteyen vatandaşlar ise aile hekimine bedava olarak başvurabilirler.

 

Ehliyet İçin Sağlık Raporu

Ehliyet almak için sağlık raporuna ihtiyacı olan bireylerimiz ise her şeyden önce bağlı oldukları mahallenin Aile Sağlık Merkezine gitmesini öneririz. Bununla birlikte bazı sağlık merkezleri bu belgeyi yalnızca B sınıfı ehliyet için verirken, bazıları sağlık raporu vermiyor. Ama yine de denenmesi önerilmektedir. Eğer bulunduğunuz sağlık merkezi size bu imkanı sağlamıyor ise, kayıt olduğunuz sürücü kursunuz sizin için evraklarınızı topluyor ve kurumun bağlı olduğu poliklnik ve benzeri firmalara sizi yönlendirerek muaynenizi orada gerçekleştiriyorlar. Tabi bunların olabilmesi için genellikle gereken bazı evraklar vardır bunları şu biçimde sıralayabiliriz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Şok tedavisi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?