Futbolda serbest vuruş nasıl yapılır?

- topu oyuna bırakmadan önce eliyle kontrol ettiği sırada dört adımdan fazla yürürse...

 

Dünyanın en meşhur sporu futbolda serbest vuruş kendi içinde direkt ve endirekt serbet vuruş olmak üzere ikiye ayrılır:

- topu oyuna bırakmadan önce eliyle kontrol ettiği sırada dört adımdan fazla yürürse

Endirekt serbest vuruş,faul yapılmış olan takımın oyuncusu ve yanındaki bir takım ardakaşıyla beraber topun arkasına geçip iki takım arkadaşı topa dokunup sonrasında şut ya da pas seçeneklerinden birisini kullanmasına dayanan bir vuruştur. Genel olarak hakem endirek serbest vuruşu kolunu yukarıda tutarak işaret eder. Hakem böylelikle vuruşun endirek mi yoksa direk mi olduğunu oyunculara göstermektedir. Kolunu yukarı kaldırmışsa bu pozisyon endirekt bir serbest vuruştur. Futbol da en sık görmesek de ceza sahası içerisinde de endirek serbest vuruş kullanılmaktadır. Bunu yapmak için,

Serbest vuruşlarda savunmada olan takımın oyuncuları "baraj" kurarlar. Barajı takım kalecinin görüş açısına göre ayarlar. Genellikle uzun boylu oyunculardan oluşur. Top ile barajın arasında 9.15 metre uzaklık olmalıdır. Savunma oyuncuları serbest vuruşlarda topa 9.15 metreden yakın olamazlar. Serbest vuruşları hakem belirler. Eğer hakeme göre oyuncu dikkatsizce,kontrolsüzce ya da kusurlu bir harekette bulunursa serbest vuruş verilir. Direk serbest vuruşta kaleye giren top gol olarak sayılır, lakin endirekt serbest vuruşta gol sayılabilmesi için minimum iki oyuncunun topa dokunmuş olması gerekiyor. Serbest vuruş "frikik" diye de adlandırılır. Genellikle direkt serbest vuruşlar için kullanılmaktadır 

 

- takım arkadaşının taç atışından direkt gelen topa eliyle dokunursa.

FIFA ve UEFA tarafından son bir yıldır sprey teknolojisi kullanmaktadır. Topun kullanıcağı yer ve barajdaki oyuncuların 9.15 metre kuralını bozmamaları için böyle bir ihtiyaç doğmuştur. Hakemlerin işini de hayli kolaylaştırmaktadır. Serbest vuruşlar pek önemli bir gol silahıdır ve şuana kadar çokca maçın kaderini değiştirmiştir.  Serbest vuruşun gol olduğu zaman bir seyirci olarak izlemesi gerçekten çok keyif veriyor. Frikik denildiğinde dünyada üst düzey bazı oyuncular öne çıkar. Bunlara misal olarak,Hakan Çalhanoğlu,Cristiano Ronaldo,Xabi Alonso ve Juninho gibi isimler öne çıkmaktadır. 

Direkt serbest vuruş, ceza sahasının dışında savunma yapan takımın oyuncularından herhangi birinin topa elle müdahale etmesi ya da faul kabul edilebilecek bir hareket yapması halinde rakip takıma verilen vuruş hakkıdır.

2-) Endirekt serbest vuruş

Kaleci, kendi ceza sahasında, aşağıda belirtilmiş hareketlerden birisini yaparsa, rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir:

- takım arkadaşı tarafından ayakla bilerek kendisine verilen topa eliyle dokunursa,

- topu oyuna bıraktıktan sonra, top başka bir oyuncuya değmeden önce, topa tekrar eliyle dokunursa,

1-) Direkt serbest vuruş

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Judo kıyafetleri nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?