Ofsayt nedir?

Eğer oyuncu kendi yarı sahasında ise, sondan ikinci oyuncu ile veyahut son iki oyuncu ile benzer hizada ise oyuncu ofsayt pozisyonund...

 

Hassaten kadınların, futbol bilgisini sınamak için sorulan en klasik sorulardan birisi ofsaytın ne olduğudur. Ama bu soruya genelde erkeklerden de tam anlamıyla doğru cevap alınamayabilir. Şimdi ofsaytın ne olduğuna ve ne olmadığına beraber bir göz atalım.

Eğer oyuncu kendi yarı sahasında ise, sondan ikinci oyuncu ile veyahut son iki oyuncu ile benzer hizada ise oyuncu ofsayt pozisyonunda sayılmaz. Bunun yanı sıra oyuncu ofsayt pozisyonunda olsa bile topu en direkt taç atışından alırsa, ofsayt ihlali yapılmamış olur.

Eğer bir oyuncu ofsayt pozisyonunda olup rakibinin dikkatini dağıtsa bile, topla oynamadığı yahut top için mücadele etmediği sürece ofsayt ihlali yapmış sayılmaz. Buna pasif ofsayt denir.

Ofsayt ihlali olmaması için hücum eden takımın oyuncusu ile rakip takımın kale çizgisi arasında asgari iki oyuncu olması gerekmektedir. Ama bu hal topun oyuncudan daha ilerde, yani kale çizgisine daha yakın olduğu hallerde geçerli değildir. Topun kale çizgisine daha yakın olduğu hallerde, pas verilen oyuncu topun gerisinde olduğu müddetçe ofsayt ihlali yapılmış sayılmaz.

Ofsayt, en basit anlatımıyla futbol takımının bir oyuncusunun rakip takımın kale çizgisine toptan ve ikinci rakip oyuncudan daha yakında olduğu pozisyondur. Bu oyunculardan birisi genel olarak kaleci olduğuna göre, oyuncu kale çizgisine son savunma oyuncusundan daha yakında olmamalıdır. Bu hale oyuncunun vücudunun ve ayağının konumuna bakılarak karar verilir. Futbol elle oynanan bir oyun olmadığı için, ellerin yahut kolların konumu oyuncunun ofsayt pozisyonda olmasını sağlamaz. Takım arkadaşının ayağından çıkan topun, ofsayt pozisyonundaki oyuncuya ulaşması halinde ofsayt ihlali ortaya çıkar ve bunun nihayetinde hakem rakip takım lehine endirek serbest vuruş kararı vermektedir.

 

Diğer çokca spor kuralında da olduğu gibi ofsaytında bir gayesi var. Ofsayt kuralında amaç, sporcunun yahut takımın haksız bir biçimde avantajlı pozisyonda olmasının engellenmesidir. Futbolda avantaj, hücum eden takımın oyuncusunun rakip kaleye yakın olması ile sağlanmaktadır. Eğer oyuncu rakibin savunma oyuncularının da gerisinde olacak biçimde bir pozisyonda bulunursa, bu halde topla buluştuğunda rakip kale ile arasında kaleciden başka hiçbir engel kalmayacaktır. Bu halde da gol atılması hayli kolaylaşacaktır. İşte bu hali ortadan kaldırmak amaçlı ofsayt kuralı oluşturulmuştur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Sumo güreşi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?